RadioBDC Logo
Wild | Royal Teeth Listen Live
 
 
< Back to front page Text size +

Elliot Norton Awards, Nominations

Posted by Geoff Edgers  April 11, 2007 12:56 PM

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

The Norton Awards will be given out May 21 at the Cutler Majestic Theatre at Emerson College.

And the nominations...

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
Doubt (Presented by Jon B. Platt)
Matthew Bourne’s Swan Lake (Broadway Across America/Boston)
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (David Stone, James L. Nederlander, Barbara Whitman, Patrick Catullo, Barrington Stage Company, Second Stage Theatre By Special Arrangement with Jon B. Platt)

OUTSTANDING PRODUCTION BY A LARGE COMPANY
Britannicus (American Repertory Theatre)
Love’s Labour’s Lost (Huntington Theatre Company)
Mauritius (Huntington Theatre Company)

OUTSTANDING PRODUCTION BY A MIDSIZE COMPANY
Miss Witherspoon (Lyric Stage Company)
The Pillowman (New Repertory Theatre)
Titus Andronicus (Actors’ Shakespeare Project)

OUTSTANDING PRODUCTION BY A SMALL COMPANY
King of the Jews (Boston Playwrights’ Theatre)
A Midsummer Night’s Dream (Boston Theatre Works)
White People (Downstage @ New Rep)

OUTSTANDING PRODUCTION BY A FRINGE COMPANY
Samurai 7.0: Under Construction (Beau Jest Moving Theatre)
Silent Night of the Lambs (The Gold Dust Orphans)
Stuff Happens (Zeitgeist Stage Company)

OUTSTANDING MUSICAL PRODUCTION
Caroline, or Change (SpeakEasy Stage Company)
Ragtime (New Repertory Theatre)
See What I Wanna See (Lyric Stage Company)

OUTSTANDING DIRECTOR, LARGE COMPANY
Curt Columbus, Cherry Orchard (Trinity Repertory Company)
Nicholas Martin, Love’s Labour’s Lost (Huntington Theatre Company)
Robert Woodruff, Britannicus, Island of Slaves (American Repertory
Theatre)
--
OUTSTANDING DIRECTOR, MIDSIZE COMPANY
Scott Edmiston, Miss Witherspoon (Lyric Stage Company), The Women
(SpeakEasy Stage Company)
David R. Gammons, Titus Andronicus (Actors’ Shakespeare Project)
Paul Melone, Fat Pig (SpeakEasy Stage Company)

OUTSTANDING DIRECTOR, SMALL/FRINGE COMPANY
Diego Arciniegas, White People (Downstage @ New Rep)
Jon Lipsky, Coming Up for Air: An AutoJAZZography (Alliger Arts), King of the Jews (Boston Playwrights’ Theatre)
David J. Miller, Hiding Behind Comets, Sacred Hearts, Stuff Happens
(Zeitgeist Stage Company)

OUTSTANDING DESIGN, LARGE COMPANY
Eugene Lee (set), Mauritius (Huntington Theatre Company), Wicked
(Broadway Across America/Boston)
Christine Jones (set), Justin Townsend (lighting), The Onion Cellar
(American Repertory Theatre)
John Coyne (set), Clint Ramos (costumes), The Taming of the Shrew
(Commonwealth Shakespeare Company)

OUTSTANDING DESIGN, SMALL/MIDSIZE COMPANY
Jeff Adelberg (lighting), Cam Willard (sound), Titus Andronicus
(Actors’ Shakespeare Project)
Dewey Dellay (sound), Miss Witherspoon, 9 Parts of Desire (Lyric Stage Company), The Women (SpeakEasy Stage Company)
Jon Savage (set), King of the Jews (Boston Playwrights’ Theatre)

OUTSTANDING MUSICAL PERFORMANCE
Leigh Barrett, Ragtime (New Repertory Theatre), Souvenir (Lyric Stage
Company)
Jacqui Parker, Caroline, or Change (SpeakEasy Stage Company)
Stephanie Umoh, Ragtime (New Repertory Theatre), The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin (SpeakEasy Stage Company)

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
Diego Arciniegas, Thom Pain (based on nothing) (Downstage @ New Rep)
Jonathan Epstein, Via Dolorosa (Brandeis Theatre Company)
Stan Strickland, Coming Up for Air: An AutoJAZZography (Alliger Arts)

OUTSTANDING ACTOR, LARGE COMPANY
Michael Aronov, Mauritius (Huntington Theatre Company)
Alfredo Narciso, Britannicus (American Repertory Theatre)
James A. Williams, Radio Golf (Huntington Theatre Company)

OUTSTANDING ACTRESS, LARGE COMPANY
Marin Ireland, Mauritius (Huntington Theatre Company)
Cherry Jones, Doubt (Presented by Jon B. Platt)
Joan MacIntosh, Britannicus (American Repertory Theatre)

OUTSTANDING ACTOR, SMALL/MIDSIZE COMPANY
Larry Coen, The Plexiglass Menagerie, Silent Night of the Lambs (The
Gold Dust Orphans), Miss Witherspoon (Lyric Stage Company), The Taming of the Shrew (Commonwealth Shakespeare Company), Samurai 7.0: Under Construction (Beau Jest Moving Theatre)
Will Lyman, King of the Jews (Boston Playwrights’ Theatre)
Robert Walsh, Titus Andronicus (Actors’ Shakespeare Project)

OUTSTANDING ACTRESS, SMALL/MIDSIZE COMPANY
Liliane Klein, Fat Pig (SpeakEasy Stage Company)
Georgia Lyman, White People (Downstage @ New Rep)
Paula Plum, Miss Witherspoon (Lyric Stage Company)

The awards ceremony begins at 7 p.m. and will include performances by the three nominees for Outstanding Musical, followed by a reception on stage. Tickets: $25, $35 after May 7, available at the Cutler Majestic box office, Bostix booths, by calling 800-447-7400 or visit telecharge.com.

MasterTrophy.jpg

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

About Exhibitionist Geoff Edgers covers arts news for The Boston Globe..
archives

browse this blog

by category