High 5

Cory Brandon, Pembroke: Performing well under pressure, the junior quarterback completed 8 of his 11 attempts for 209 yards and a 48-yard touchdown pass as the Titans repeated as Patriot League Fisher Division champions with a 32-7 win over Scituate.

David Harrison, Weymouth: The junior QB/receiver rushed for 184 yards and three touchdowns as the Wildcats bounced Bay State Conference foe Brookline, 23-13.

Advertisement - Continue Reading Below

Matt Kilmain, Abington: The junior back ran for a pair of first-quarter TDs, the first for 60 yards followed by an 80-yard burst in a 30-6 win over Hull.

Dylan Oxsen, Plymouth South: Second in Eastern Massachusetts in scoring (169 points), the junior scored four touchdowns, including a 63-yard sprint, as Panthers remained unbeaten in the Atlantic Coast League with a 46-14 win over Marshfield.

Ben Riordan, Holbrook: The senior running back scored three touchdowns, most importantly the game-winning 3-yard rush with 41 seconds remaining for a 28-22 win against Nantucket.

Doncaster’s Top 10 Teams

1. Walpole (9-0); beat Dedham, 47-0

2. Duxbury (9-0); beat Silver Lake, 49-13

3. Abington (9-0); beat Hull, 30-6

4. Stoughton (8-1); beat Attleboro, 26-8

5. Blue Hills (8-1); beat Tri-County, 48-6

6. Sharon (7-2); lost to Franklin, 21-7

7. Weymouth (7-2); beat Brookline, 23-13

8. Wareham (7-2); lost to Dighton-Rehoboth, 21-8

9. Hingham (6-3); lost to Quincy, 42-39

10. Bridgewater-Raynham (5-4); lost to Barnstable, 27-25

Week 10 Slate

Thursday: (All games at 7 unless noted otherwise) Blue Hills at Greater Lawrence, 6; Cohasset at Norwell, 7

Friday: Austin Prep at Cardinal Spellman, 6; Oliver Ames at Canton, 6; Plymouth North at Barnstable, 6; Abington at East Bridgewater; Apponequet at Dighton-Rehoboth; Duxbury at Whitman-Hanson; Franklin at Mansfield; Marshfield at Falmouth; Milton at Dedham; Nauset at Plymouth South; Old Rochester at Seekonk; Pembroke at North Quincy; Randolph at Bristol-Plymouth; Rockland at Carver; Scituate at Middleborough; Silver Lake at Quincy; Stoughton at Bridgewater-Raynham; Walpole at Natick; Wareham at Greater New Bedford; Westwood at Hopkinton; Xaverian at Catholic Memorial

Saturday: St. Sebastian’s at Thayer, 10:30; Upper Cape at Holbrook-Avon, 11; West Bridgewater at South Shore Vo-Tech, 11; Brockton at New Bedford, 1; Hanover at Hingham, 1; Milton Academy at Nobles, 1; Sharon at Foxborough, 1; Southeastern RVT at Bishop Connolly, 1; Braintree at Norwood, 2; Archbishop Williams at St. Mary’s, 3; Old Colony at Nantucket, 5; Weymouth at Framingham, 7

Game to Watch

Nauset at Plymouth South, Friday 7

A showdown of a pair of Atlantic Coast League unbeatens at 4-0, the winner will secure a spot in the Division 2A playoffs. Nauset is averaging 30.3 points per game, but South (29.9) can put points on the board, too, with talented back Dylan Oxsen.