boston.com News your connection to The Boston Globe

Contested races in the 2004 general election

Here are the contested races in Massachusetts for US House, Governor's Council, State Senate, State Representative, county offices, and regional school committees. Also, all ballot questions. Local races other than ballot questions are not listed.
 All local and regional ballot questions
 List of unopposed candidates

PRESIDENT / VICE PRESIDENT
Michael Badnarik / Richard Campagna (Lib.)
George Bush / Richard Cheney (Rep.), incumbents
David Cobb / Patricia LaMarche (Grn.)
John Kerry / John Edwards (Dem.)

US HOUSE
District 3

Ron Crews (Rep.)
Jim McGovern (Dem.), incumbent

Towns: Ashland, Attleboro, Auburn, Boylston, Clinton, Fall River (17 of 30 precincts), Franklin, Holden, Holliston, Hopkinton, Marlborough, Medway, North Attleborough, Northborough, Paxton, Plainville, Princeton, Rehoboth, Rutland, Seekonk, Shrewsbury, Somerset, Southborough, Swansea, West Boylston, Westborough, Worcester, Wrentham

District 4

Barney Frank (Dem.), incumbent
Charles Morse (Ind.)

Towns: Acushnet, Berkley, Brookline, Dartmouth, Dighton, Dover, Fairhaven, Fall River (13 of 30 precincts), Foxborough, Freetown, Halifax, Lakeville, Mansfield, Marion, Mattapoisett, Middleborough, Millis, New Bedford, Newton, Norfolk, Norton, Raynham, Rochester, Sharon, Sherborn, Taunton, Wareham, Wellesley, Westport

District 5

Marty Meehan (Dem.), incumbent
Thomas Tierney (Rep.)

Towns: Acton, Andover, Ayer, Berlin, Billerica, Bolton, Boxborough, Carlisle, Chelmsford, Concord, Dracut, Dunstable, Groton, Harvard, Haverhill, Hudson, Lancaster, Lawrence, Littleton, Lowell, Maynard, Methuen, Shirley, Stow, Sudbury, Tewksbury, Tyngsborough, Wayland (3 of 4 precincts), Westford

District 6

Stephen O'Malley (Rep.)
John Tierney (Dem.), incumbent

Towns: Amesbury, Bedford, Beverly, Boxford, Burlington, Danvers, Essex, Georgetown, Gloucester, Groveland, Hamilton, Ipswich, Lynn, Lynnfield, Manchester, Marblehead, Merrimac, Middleton, Nahant, Newbury, Newburyport, North Andover, North Reading, Peabody, Reading, Rockport, Rowley, Salem, Salisbury, Saugus, Swampscott, Topsfield, Wakefield, Wenham, West Newbury, Wilmington

District 7

Ken Chase (Rep.)
James Hall (Ind.)
Ed Markey (Dem.), incumbent

Towns: Arlington, Belmont, Everett, Framingham, Lexington, Lincoln, Malden, Medford, Melrose, Natick, Revere, Stoneham, Waltham, Watertown, Wayland (1 of 4 precincts), Weston, Winchester, Winthrop, Woburn

District 10

Bill Delahunt (Dem.), incumbent
Michael Jones (Rep.)

Towns: Abington, Aquinnah, Barnstable, Bourne, Brewster, Carver, Chatham, Chilmark, Cohasset, Dennis, Duxbury, Eastham, Edgartown, Falmouth, Gosnold, Hanover, Hanson (1 of 3 precincts), Harwich, Hingham, Hull, Kingston, Marshfield, Mashpee, Nantucket, Norwell, Oak Bluffs, Orleans, Pembroke, Plymouth, Plympton, Provincetown, Quincy, Rockland, Sandwich, Scituate, Tisbury, Truro, Wellfleet, West Tisbury, Weymouth, Yarmouth

GOVERNOR'S COUNCIL
District 4

Brian Connolly (Unr.)
Donald Hussey (Rep.)
Christopher Iannella (Dem.), incumbent

Towns: Abington, Boston (152 of 254 precincts), Braintree (8 of 12 precincts), Brockton, Cohasset, Duxbury, East Bridgewater (3 of 4 precincts), Easton (2 of 6 precincts), Halifax, Hanover, Hanson, Hingham, Holbrook, Hull, Marshfield, Norwell, Quincy, Rockland, Scituate, Weymouth, Whitman

District 8

Peter Vickery (Dem.)
Aaron Wilson (Ind.)

Towns: Adams, Agawam, Alford, Amherst, Ashfield, Becket, Belchertown, Bernardston, Blandford, Buckland, Charlemont, Cheshire, Chester, Chesterfield, Chicopee, Clarksburg, Colrain, Conway, Cummington, Dalton, Deerfield, East Longmeadow, Easthampton, Egremont, Erving, Florida, Gill, Goshen, Granby, Granville, Great Barrington, Greenfield, Hadley, Hampden, Hancock, Hatfield, Hawley, Heath, Hinsdale, Holyoke, Huntington, Lanesborough, Lee, Lenox, Leverett, Leyden, Longmeadow, Ludlow, Middlefield, Monroe, Montague, Monterey, Montgomery, Mount Washington, New Ashford, New Marlborough, New Salem, North Adams, Northampton, Northfield, Otis, Pelham, Peru, Pittsfield, Plainfield, Richmond, Rowe, Russell, Sandisfield, Savoy, Sheffield, Shelburne, Shutesbury, South Hadley, Southampton, Southwick, Springfield, Stockbridge, Sunderland, Tolland, Tyringham, Washington, Wendell, West Springfield, West Stockbridge, Westfield, Westhampton, Whately, Wilbraham, Williamsburg, Williamstown, Windsor, Worthington

STATE SENATE
Berkshire, Hampshire & Franklin

Andrea Nuciforo (Dem.), incumbent
Dawn Thompson (Rep.)

Towns: Adams, Alford, Ashfield, Becket, Charlemont, Cheshire, Chesterfield, Clarksburg, Conway, Cummington, Dalton, Egremont, Florida, Goshen, Great Barrington, Hancock, Hawley, Heath, Hinsdale, Huntington, Lanesborough, Lee, Lenox, Middlefield, Monroe, Monterey, Mount Washington, New Ashford, New Marlborough, North Adams, Otis, Peru, Pittsfield, Plainfield, Richmond, Rowe, Sandisfield, Savoy, Sheffield, Stockbridge, Tyringham, Washington, West Stockbridge, Westhampton, Williamsburg, Williamstown, Windsor, Worthington

Bristol & Norfolk

David McCarter (Rep.)
James Timilty (Dem.)

Towns: Attleboro (7 of 12 precincts), Dover, Foxborough, Mansfield, Medfield, Norton, Rehoboth, Seekonk, Sharon (3 of 5 precincts), Walpole

Cape & Islands