High School boys track leaders

Bay State

 
BEST PERFORMANCES
100 - Robbie Jackson 10.94. 200 - Matt Powers 22.75. 400 - Isaiah Penn 52.04. 800 - Romey Sklar 2:00.10. 1 Mile - Chernet Sisay 4:34.10. 2 Mile - Christian Sampson 9:56.50. 110 Hurdles - Peter Farlow 15.74. 400 Hurdles - Farlow 58.54. 4x100 - Walpole 45.24. 4x400 - Newton North 3:34.90. Shot put - Conor Ebbs 50-11.0. Discus - Ebbs 147-6.0. Javelin - Scott McCummings 179-2.5. High jump - Khary Bailey-Smith 6.6-0. Long jump - Bailey-Smith 21-1.0. Triple jump - Nick Walcott 43-1.0.

Big Three

 
BEST PERFORMANCES
100 - Francois Cherduville, Brockton, 10.9; 200 - Francis Cherduville, Brockton, 23.1; 400 - Clarence Walker, Brockton, 50.1; 110 hurdles - Berngy Guerrier, Brockton, 15.3; 400 hurdles - Berngy Guerrier, Brockton, 56.3; 800 - Paul Carmona, Brockton, 2:07; Mile - Liban Mohamed, Brockton, 4:43; 2-mile - John Burns, Brockton, 10:14; 4x100 - Brockton, 44.7; 4x400 - Brockton, 3:31; Javelin - Paul Mroz, Brockton, 168; Shot put - Edwin Dilone, Brockton, 35-0; Discus - Brien Massie, Brockton, 124; HJ - Carl Joseph, Brockton, 6-4; LJ - Berngy Guerrier, Brockton, 19-8; TJ - Flavio Cula, Brockton, 38-9.

Boston City

 
BEST PERFORMANCES
100 - Malik Anderson, Latin Academy 11.2. 100 Hurdles - Luis Nunez, Brighton 18.9. 200 - William Arrington, South Boston 23.0. 400 - Sekou Stuppard, Latin Academy 52.4. 400 Hurdles - Delano McFarlane, New Mission/English 64.7. 800 - Andy Pierre, CASH 2:11.8. 1 Mile - Wadi Ahemdnoor, New Mission/English 5:09.5. 2 Mile - Ahemdnoor, New Mission/English 11:55.2. 4x100 - South Boston 48.2. 4x400 - CASH 4:04.2. High jump - Nunez, Brighton 5-8. Long jump - Nunez, Brighton 18-6. Triple jump - Arrington, South Boston 36-9. Discus - Tony Nguyen, South Boston 99-11. Javelin - Anthony whitney, Easty Boston 121-5. Shot put - Brian Andrews, Dorchester 38-5.5.

Cape Ann

 
BEST PERFORMANCES
400 Hurdles - Cam Hebert, Masconomet, 57.4; Shot put - Stephen Knox, Lynnfield 47-8; Discus - Steve Preston, Newburyport, 136-6; Javelin - Ryan Clay, Triton, 169-8; Long jump - John Manteiga, North Andover, 21-1.25; Triple jump - Adam Jones, Triton, 43-8; High jump - Jake Stelline, Triton, 6-4; Pole Vault - Kendrick Poulin, H-W, 12-6; 2 Mile - Kieran Kinnare, Ipswich 10:08. 110 Hurdles - John O'Neil, Newburyport, 15.0; 100 - Ryan Dionne, Newburyport, 11.0; 1 Mile - Ben Hiromura, Masconomet, 4;28.6; 400 - Conor Lyons, H-W, and Nick Cappezzuto, North Reading, 50.5; 4x100 - Triton and Pentucket, 44.9; 800 - Kieran Kinnare, Ipswich, 1:57.9; 200 - Dan Greene, Pentucket, 22.7; 4x400 - Newburyport, 3:31.

Catholic Central

 
BEST PERFORMANCES
Shot put - Shaun Farrell, Bishop Fenwick 40-8. Discus - Farrell, Bishop Fenwick 117-5. Javelin - James Wademan, St. Mary's 143-0. Long jump - Mickey Matthews, Archbishop Williams 20-7.75. Triple jump - Matthews, Archbishop Williams 39-5.5. High jump - Alec Matys, Arlington Catholic 5-9. 110 Hurdles - Marshall Jean, Archbishop Williams 16.0. 400 Hurdles - Andrew DiMaiti, St. Mary's 58.5. 100 Meters - Trenton Garlington, Archbishop Williams 11.3. 200 - Ralph Bertrand, St. Mary's 23.0. 400 - Marc George, Marian 51.6. 800 - DiMaiti, St. Mary's 2:06.0. 1 Mile - DiMaiti, St. Mary's 4:48.9. 2 Mile - Nick Seymour, Marian 10:31.37. 400 Meter Relay - Cardinal Spellman 46.6. 1600 Meter Relay - Cardinal Spellman 3:43.1.

Catholic Conference

 
BEST PERFORMANCES
100 - William Biggs, BC High, 10.94; 200 - William Biggs, BC High, 22.94; 400 - Donovan Henry, CM, 50.14; 800 - Dylan Newman, BC High, 1:58; mile - Dylan Newman, BC High, 4:38; 2-mile - Colin Tonelli, 10:15.6; 110 hurdles - Joshua Charles, CM, 16.24; 400 hurdles - Dana Pagliuca, Xaverian, 58.94; Shot put - Evan Dombrowski, St. John's Prep, 52-5; Discus - Dan Sullivan, St. John's Prep, 139-2; Javelin - John Mastascuso, Malden Catholic, 154-4; High jump - Deklan Robinson, SJ Prep, amnd Tyler Gomes, BC High, 6-2; Long jump - Yosa Nosamiefan, BC High, 20-10.75; Triple jump - Victor Gabbidon, Malden Catholic, 42-3.75; 4x100- CM, 43.24; 4x400 - BC High, 3:34.

Eastern Athletic

 
BEST PERFORMANCES
100 meters - Adam Couitt, Somerset 10.7. 200 - Couitt, Somerset 22.9. 400 - Matthew Taylor, Bishop Feehan 50.6. 800 - Richard Moschella, Bishop Feehan 2:01.5. 1 Mile - Jeffrey Vogel, Bishop Feehan 4:43.5. 2-mile - Michael Wood, Bishop Feehan 10:00.3. 110 High Hurdles - Daniel Coulter, Bishop Feehan 15.2. Tom Carroll, Somerset 15.5. 400 hurdles - Billy Ward, Bishop Feehan 57.0. 4x100 - Bishop Feehan 46.1. 4x400 - Bishop Feehan 3:42.3. High Jump - Couitt, Somerset 6-9.5; Triple Jump - Steve Anderson, Somerset 42-10. Long Jump - Anderson, Somerset 20-10. Shot put - Tim McMackin, Bishop Feehan 48-1.5. Discus - Nate Rebello, Somerset 138. Javelin - Joseph Turney, Martha's Vineyard 153-1.

Greater Boston

 
BEST PERFORMANCES
100 - Barnes, Cambridge 11.1. 200 - Chen, Somerville 22.8. 400 - Rolim, Somerville 50.5. 800 - Rolim, Somerville 1:59.7. 1 Mile - Terenzi, Malden 4:42. 2 Mile - Terenzi 10:36.2. High hurdles - Arisme, Somerville 15.9. 400 Hurdles - John Thomas, Somerville 58.8. 4x100 - Somerville, Cambridge 45.7. 4x400 - Somerville 3:45. Triple jump - Arisme 42-9. Long jump - Arisme 20-3. High jump - Thomas; Antenor, Malden 5-10. Shot put - Augustus, Somerville 43-5.5. Discus - Bailey, Everett 133. Javelin - Exilhomme, Malden 147-7.

Inter-High

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Andre Santana, Doherty, 6-4-1/2. Long Jump: Duy Troung, Doherty, 21-8. Triple Jump: Troung, 44-0. Shot Put: Ryan Carter, Doherty, 44-3. Discus: King Jerome, 116-0. Javelin: Angelito Destin, Doherty, 154-2. 110 Hurdles: Destin, 14.8. 400 Hurdles: Trung, 57.63. 100: Tevon Pollard, Main South, 11.4. 200: Cooper Zuo, Doherty, 23.1. 400: Eddie Frazier, Burncoat, 52.1. 800: Xavier Guidry, Doherty, 2:08. Mile: Mike Jobe, Doherty, 4:55.3. 2 Mile: David Stidham, Doherty, 10:55. 400 Relay: Doherty, 44.6. 1,600 Relay: Doherty, 3:42.77.

Mid-Wach A

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Toni Onikeku, Fitchburg, 6-9. Long Jump: Zac Hamilton, Algonquin, 19-9-1/2. Triple Jump: Bae Son, Wachusett, 43-1. Shot Put: Joe Breen, Algonquin, 52-2. Discus: Tyler Clouthier, Shrewsbury, 134-0. Javelin: Jordan Entwistle, Algonquin, 178-8. Pole Vault: Mike Araujo, Algonquin, 12-0. 110 Hurdles: Mark Darmiento, Algonquin, 14.8. 400 Hurdles: Justin Connor, Wachusett, 59.9. 100: Michael Owusu, Wachusett, 11.2. 200: Colin Kraft, Algonquin, 23.1. 400: Hayden Frechette-McCall, Wachusett, 52.2. 800: Colin Bennie, Wachusett, 2:03.1. Mile: Bennie, 4:39.2. 2 Mile: Jeremy Bennie, Wachusett, 9:52.8. 400 Relay: Fitchburg, 45.9. 1,600 Relay: Wachusett, 3:35.8. 3,200 Relay: Wachusett, 8:16.8.

Mid-Wach B

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Jose Cequias, Marlboro, 5-10. Long Jump: Evan King, Hudson, 19-10. Triple Jump: Chris Sain, Groton-Dunstable, 41-1. Shot Put: Zach Hume, Nashoba, 42-1. Discus: Hume, 131-6. Javelin: Charles Hill, Groton-Dunstable, 139-4. Pole Vault: Josh Saari, Westboro, 11-6. 110 Hurdles: Jair Cruikshank, Nashoba, 15.7. 400 Hurdles: Cruikshank, 57.3. 100: John Ojukwu, Nashobsa, 10.6. 200: Darnell Butler, Hudson, 22.8. 400: John Ortiz, Marlboro, 51.6. 800: Brendan Robertson, Westboro, 2:03. Mile: Robertson, 4:32. 2 Mile: Robertson, 9:42. 400 Relay: Nashoba, 44.9. 1,600 Relay: Groton-Dunstable, 3:39.6. 3,200 Relay: Westboro, 9:02.5.

Mid-Wach C

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Glenn Steranka, Bromfield, 5-7. Long Jump: Mike Hiltz, Oakmont, 20-4. Triple Jump: Marquis Meda, Oakmont, 41-6. Shot Put: Elan Jackson, Oakmont, 45-1. Discus: Ed Quill, Clinton, 117-2. Javelin: Hiltz, 162-6. Pole Vault: Mike Bradley, Clinton, 12-0. 110 Hurdles: Steranka, 17.1. 400 Hurdles: Dan Colony, Bromfield, 62.1. 100: John Streeks, Oakmont, 11.4. 200: Colony, 23.2. 400: Anthony Bue, Tyngsboro, 52.4. 800: Will Malloy, Bromfield, 2:10. Mile: Price Day, Bromfield, 4:51.8. 2 Mile: Day, 10:35.8. 400 Relay: Lunenburg, 46.1. 1,600 Relay: Oakmont, 3:36.8. 3,200 Relay: NA.

Mid-Wach D

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Dexter LaPlant, Littleton, 5-9. Long Jump: Malcolm Mathis, Ayer-Shirley, 20-9. Triple Jump: Mathis, 40-5. Shot Put: Nick Gutheil, Ayer-Shirley, 45-11. Discus: Dan Rymer, Littleton, 132-2. Javelin: Colby LeSage, Maynard, 125-10. Pole Vault: NA. 110 Hurdles: LaPlant, 15.1. 400 Hurdles: Jeff Gately, Maynard, 64.3. 100: Sylvester Marshall, Ayer-Shirley, 11.2. 200: Marshall, 23.0. 400: Jordan Harris, Murdock, 55.8. 800: Dan Fournier, Murdock, 2:11. Mile: James Jewitt, Ayer-Shirley, 4:55. 2 Mile: Jewitt, 10:45. 400 Relay: Ayer-Shirley, 46.5. 1,600 Relay: Tahanto, 4:07. 3,200 Relay: NA.

Northeastern

 
BEST PERFORMANCES
100 - Tavares, Lynn English, 10.9
110 HH - Kimber, LE, 15.0
200 - Abu-Hijleh, Peabody, 22.4
400 - Ke. Hurd, Gloucester, 52.0
400 LH, Kimber, LE, 56.9
800 - Ky. Hurd, Gloucester, 2:00.9
Mile - Ryan, Gloucester, 4:33.8
2-Mile - Ryan, Gloucester, 10:11.2
4x100 - Peabody, Beverly, 44.3
4x400 - Marblehead, 3:35.7
Long jump - Louis, Beverly, 21-8
Triple jump - Mejias, Peabody, 42-10
High jump - Connor, Winthrop, 6-6
Shot put - Margiotta, Gloucester, 55-10
Discus - Margiotta, Gloucester, 171-3
Javelin - Moll, Swampscott, 160-2.

Patriot

 
BEST PERFORMANCES
High jump - Ian Peuser, Rockland 6-1. Long jump - Terrence Gibson, Rockland 22-3.75. Triple jump - Dana Lindberg, Hingham 43-7.25. Shot put - Bobby Gratzer, Pembroke 47-7. Discus - Jack Stone, Hingham 157-2. Javelin - Matt Johnson, Hanover 169-10. 110 High hurdles - Gibson 15.44. 100 - Sam Wicks, Scituate 10.84. 1 Mile - Mike McConville, Hingham 4:32.0. 4x100 - Pembroke 45.34. 400 - Clint Burns, Whitman-Hanson 50.2. 400 Hurdles - Gibson 57.74. 800 - Burns 1:56.2. 200 - Lindberg 22.14. 2 Mile - Tyler Sullivan, Whitman-Hanson 9:31.9. 4x400 - Whitman-Hanson 3:33.4.

SWCL

 
BEST PERFORMANCES
SWCL Central: High Jump: Pat Tilly, Shepherd Hill, 5-10. Long Jump: Chris Patrinos, Shepherd Hill, 20-5-1/2. Triple Jump: Alex Hellyar, Tantasqua, 41-3. Shot Put: Steve St. Jean, Auburn, 49-0-1/4. Discus: St. Jean, 121-11. Javelin: Avery Sweet, Auburn, 162-10. Pole Vault: NA. 100 Hurdles: Hellyar, 15.4. 400 Hurdles: Jake Grotton, Shepherd Hill, 63.5. 100: Drew Jean-Guillaume, Shepherd Hill and Dom DiCarlo, Auburn, 11.5. 200: Ryan Jeffries, Auburn, 23.4. 400: Leo Harmon, Shepherd Hill, 53.1. 800: Harmon, 2:06. Mile: Elijah Fossas, Shepherd Hill, 4:46.3. 2 Mile: Fossas, 9:59. 400 Relay: Shepherd Hill, 46.4. 1,600 Relay: Shepherd Hill, 3:57.
SWCL East: High Jump: Harrison Murphy, Northbridge, 6-0. Long Jump: Bobby Boire, Millbury, 153-11. Triple Jump: Joe Lucier, Millbury, 40-8-1/2. Shot Put: Zach Buurma, Northbridge, 40-3-1/2. Discus: Randy Mogren, Millbury, 93-5. Javelin: Boire, 153-11. Pole Vault: NA. 100 Hurdles: Joe Lucier, Millbury, 16.4. 400 Hurdles: Lucier, 63. 100: Boire, 11.8. 200: Boire, 24.1. 400: Nick Bernard, Millbury, 55.8. 800: Cameron Graves, Millbury, 2:14.4. Mile: Graves, 4:54.7. 2 Mile: Mike Morely, Millbury, 12:29.6. 400 Relay: Millbury, 49.1. 1,600 Relay: NA.

Schedules and results