High School girls track leaders

Atlantic Coast

 
BEST PERFORMANCES
100 - Julie McCauley, Marshfield 12.4. 200 - Sara Roderick, Nauset 25.6. 400 - Megan Landry, Marshfield 59.9. 800 - Jordan O'Dea, Dennis-Yarmouth 2:24.2. 1 Mile - O'Dea 5:25.2. 2 Mile - Jordan O'Dea, Dennis-Yarmouth 11:39.0. 100 Hurdles - Chelsea Miller, Dennis-Yarmouth 17.0. 400 Hurdles - Kristine Bunker, Falmouth 67.9. Shot put - Bailey Burke, Dennis-Yarmouth 34-8. Long jump - McCauley 17-4.5. Discus - Burke 103-4. High jump - Bunker 5-3. Javelin - Megan Maloney, Dennis-Yarmouth 118-2. Triple jump - McCauley 35-1.5. 4x100 - Marshfield 51.6. 4x400 - Falmouth 4:29.6.

Boston City

 
BEST PERFORMANCES
100 - Daitonnah Smith, South Boston 12.9. 100 Hurdles - Esther Hkwah, Brighton 20.9. 200 - Smith, South Boston 26.1. 400 - Ashley Lewis, Latin Academy 64.8. 400 Hurdles - Tanasha Wood, Brighton 81.6. 800 - Britney Firmin, Latin Academy 2:44.8. 1 Mile - Marika Thompson South Boston 6:10.2. 2 Mile - Alicia Aispuro, 15:09.2. 4x100 - Latin Academy 55.2. 4x400 - O'Bryant 4:45.8. High jump - Ayana Green, O'Bryant 4-8. Long jump - Hkwah, Brighton 15-1. Triple jump - Thompson, South Boston 30-4.75. Discus - Adrienne Thornton, O'Bryant 120-3. Javelin - Maria Lewis, Snowden 70-9. Shot put - Thornton, O'Bryant 37-7.

Cape Ann

 
BEST PERFORMANCES
400 Hurdles - Amanda Foote, North Andover, 63.5; Shot put - Claire Dew, Masconomet, 33-6; Discus - Hannah O'Flynn, Ipswich, 103-5; Javelin - Samantha Barron, North Andover, 111-8; Long jump - Holly Sullivan, Ipswich, 17-10; Triple jump - Holly Sullivan, 35-10; High jump - Alex Kitsakas, Pentucket, 5-2; Pole vault - Kristina Martin, North Reading and Kristin Ditroia, North Andover, 9-0. 2 Mile - Alison Lanois, H-W, 10:52.62; 100 Hurdles - Becky Kelly, North Reading, 16.1; 100 - Taylor Murphy, Triton, 12.2; 1 Mile - Sarah Keiran, Ipswich, 5:24; 400 - Meghan Goodwin, Lynnfield, 58.2; 4x100 - North Andover 51.6. 800 - Alison Lanois, H-W, 2:23; 200 - Taelour Murphy, Triton, 25.6; 4x400 - Ipswich, 4:04.44.

Catholic Central

 
BEST PERFORMANCES
Shot put - Jessica Rega, Archbishop Williams 29-8.5. Discus - Missy DePillo, Cardinal Spellman 80-6. Javelin - Devan Egan, Marian 108-1. Long jump - Mercedes Edwards, Trinity Catholic 16-7.25. Triple jump - Katherine Dunford, Archbishop Williams 3-9. High jump - Zuzu Haefner, Marian 5-0; Emily Crowley, Cathedral 5-0. 100 Hurdles - Meaghan O'Leary, Cathedral 17.7. 400 Hurdles - Becca Gonsalves, Arlington Catholic 72.4. 100 Meters - Brianna Anderson, St. Mary's 12.7. 200 - Elizabeth Jordan, Cardinal Spellman 27.2. 400 - Taylor Cunningham, Bishop Fenwick 64.4. 800 - Maria Schwab, Marian 2:28.3. 1 Mile - Sarah Saccoach, Archbishop Williams 5:25.0. 2 Mile - Sarah Lagan, Marian 11:44.44. 400 Relay - St. Mary's 53.3. 1600 Relay - Arlington Catholic 4:24.8.0.

Central Mass.

 
BEST PERFORMANCES
Top performances _ High Jump: Julia Curley, Notre Dame and Shannon O'Donnell, St. Peter-Marian, 4-10. Long Jump: Curley, 15-6. Triple Jump: Jane Clark, Notre Dame, 34-7. Shot Put: Bianca Langford, Holy Name, 31-3. Discus: Hannah Owen, Holy Name, 95-0. Javelin: Owen, 85-8. Pole Vault: NA. 110 Hurdles: Kelsey Leigher, Notre Dame, 18.3. 400 Hurdles: Katie Knox, Notre Dame, 74.6. 100: Adwoa Poku, St. Peter-Marian, 13.0. 200: Tatyana George, St. Peter-Marian, 27.0. 400: Clark, 59.1. 800: Emily Knox, Notre Dame, 2:31.1. Mile: Clark, 5:22.6. 2 Mile: Katie Knox, Notre Dame, 11:54.9. 400 Relay: Notre Dame, 54.9. 1,600 Relay: Notre Dame, 4:22. 3,200 Relay: Notre Dame, 11:07.

Eastern Athletic

 
BEST PERFORMANCES
100 - Morgan Steele, Somerset 13.2. 200 - Danielle DeGrazia, Bishop Stang 29.4. 400 - Emily Morse, Bishop Stang 63.8. 800 - Julia Neville, Martha's Vineyard 2:33.5. 1 Mile - Kelsey McGinnis, Somerset 5:46. 2 mile - McGinnis, Somerset 12:28. 100 hurdles - Brianna Santo, Somerset 18.5. 400 hurdles - Kelsie Lazaro, Somerset, 68.9. 4x100 - Somerset, 55.2. 4x400 - Somerset, 4:33.2. High Jump - Morse, Bishop Stang 4-10. Triple Jump - Lazaro, Somerset 3-5. Long Jump - Haley Monaghan, Somerset 14-9. Shot put - Maggie Riseborough, Martha's Vineyard, 35-.5; Discus - Riseborough, Martha's Vineyard, 91-1. Javelin - Meggie Ferrari, Bishop Stang, 87-.5.

Greater Boston

 
BEST PERFORMANCES
100 - C. Bien-Aime, Cambridge 12.5. 200 - C. Bien-Aime 25.9. 400 - Pengue, Cambridge 62.5. 800 - Garczynski, Somerville 2:27.5. 1 Mile - Menjivar, Somerville 5:57.5. 2 Mile - Menjivar 13:05. High hurdles - Genard, Somerville 14.9. 400 Hurdles - Garczynski 70.9. 4x100 - Somerville 52.3. 4x400 - Cambridge 4:53.3. Triple jump - Genard 17-5. High jump - Pingue, Cambridge 5-0. Shot put - Masse, Somerville 37-1. Discus - Masse 97-9. Javelin - Genard 121-2.5.

Inter-High

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Hannah Janeczak, Doherty, 4-10. Long Jump: Janeczak, 17-7-1/2. Triple Jump: Janeczak, 35-0. Shot Put: Camilite Dominque, Doherty, 28-5. Discus: Erika Opoku, Doherty, 78-9. Javelin: Sheila Shea, Doherty, 76-5. 100 Hurdles: Inbal Dagan, Doherty, 13.48. 400 Hurdles: Dalena Le, Doherty, 70.2. 100: Janeczak, 12.5. 200: Janeczak, 25.6. 400: Le, 63.0. 800: Alex Gatsios, Doherty, 2:37. Mile: Kelana Smith, Main South, 7:42. 2 Mile: Ally Dalve, Doherty, 13;48. 400 Relay: Doherty, 50.6. 1,600 Relay: Doherty, 4:41. 3,200 Relay: Doherty, 11:09.

Mid-Wach A

 
BEST PERFORMANCES
Top performances _ High Jump: Amy Collins, Wachusett, 5-7. Long Jump: Michelle Savoie, Milford, 17-9-1/2. Triple Jump: Bridget Owen, Algonquin, 35-0. Shot Put: Siaina Campbell, Milford, 36-0-1/2. Discus: Gena Catalucci, Wachusett, 111-4. Javelin: Campbell, 120-7. Pole Vault: Jennifer Tylock, Shrewsbury, 10-5.76.4. 400 Hurdles: Chrissy Fraga, Milford, 1:07.3. 100: Domonique Hall, Shrewsbury, 12.4. 200: Hall, 25.4. 400: Collins, 58.87. 800: Laura Williamson, Wachusett, 2:17.24. Mile: Colleen Sands, Wachusett, 5:17.35. 2 Mile: Rebecca Skodis, Wachusett, 11:54.8. 400 Relay: Wachusett, 51.44. 1,600 Relay: Wachusett, 4:15.9. 3,200 Relay: Wachusett, 10:18.4.

Mid-Wach B

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Haley Wicks, Marlboro and Jen Steurer, Westboro, 5-0. Long Jump: Wicks, 16-5-1/4. Triple Jump: Anna McCabe, Marlboro, 33-4. Shot Put: Alexa Fearing, Marlboro, 35-1/4. Discus: Naloti Palma, Westboro, 109-1. Javelin: Anna Towle, Groton-Dunstable, 109-1. Pole Vault: Casey Teska, Nashoba, 11-0. 100 Hurdles: Bretta, 16.2. 400 Hurdles: Nicole Mooer, Hudson, 71.7. 100: Sarah Militano, Nashoba, 12.3. 200: Militano, 26.5. 400: Tove Freeman, Quabbin, 61.5. 800: Kaylee Cummings, Hudson, 2:29. Mile: Allie Allaire, Nashoba, 5:38.6. 2 Mile: Abby Hurd, Nashoba, 11:37. 400 Relay: Nashoba, 52.8. 1,600 Relay: Hudson, 4:30. 3,200 Relay: Nashoba, 10:26.3.

Mid-Wach C

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Whitney Mansfield, Lunenburg, Krista Webb, Narragansett, Sara Andrews, Bromfield, Monique Daniels, Clinton, 4-10. Long Jump: Webb, 16-3-1/2. Triple Jump: Alexia Lipman, Bromfield, 31-9. Shot Put: Gaelin Farrell, Narragansett, 34-1. Discus: Farrell, 88-9-1/2. Javelin: Amanda Stewart, Narragansett, 93-8-1/2. Pole Vault: Heidi Giancola, Marissa Vazquez, Lunenburg, 8-6. 100 Hurdles: Moriah Arnold, Bromfield, 16.6. 400 Hurdles: Whitney Mansfield, 69.5. 100: Amy Hunter, Bromfield, 13.1. 200: Webb, 26.8. 400: Webb, 59.3. 800: Markham, 2:25.5. Mile: Brook Hansel, Lunenburg, 5:26. 2 Mile: Anna Capps, Narragansett, 11:25.7. 400 Relay: Bromfield (Arnold, Emma Hall, Heather Flokos, Amy Hunter), 52.7. 1,600 Relay: Lunenburg (Ashley Hyde, Sydney Sanford, Kayla Corcoran, Jesse Klauer), 4:27.1. 3,200 Relay: NA.

Mid-Wach D

 
BEST PERFORMANCES
High Jump: Fortuna Fasulo, Ayer, 4-10. Long Jump: Paige Anderson, Murdock, 16-4-1/2. Triple Jump: Anderson, 32-9-1/2. Shot Put: Ashley Chiasson, Maynard, 29-7-1/2. Discus: Chiasson, 83-1. Javelin: Amalia Luciano, Maynard, 78-11. Pole Vault: NA. 100 Hurdles: Shannon Riordan, Littleton, 17.9. 400 Hurdles: Fasulo, 74.9. 100: Anderson, 13.3. 200: Anderson, 27.0. 400: Sarah Heitmeyer, Littleton, 62.6. 800: Ryleigh Levensailor, Ayer, 2:33.6. Mile: Kaitlin McGahie, Tahanto, 5:52. 2 Mile: Levensailor, 12:16. 400 Relay: Ayer, 55.4. 1,600 Relay: Littleton, 4:40. 3,200 Relay: NA.

South Shore

 
BEST PERFORMANCES
Shot put - Alyssa Jasper, Rockland, 35-3.5; Discus - Alyssa Jasper, Rockland, 108-3; Javelin - Ryanne Williams, Norwell, 115-3; Long jump - Nikki Dempsey, Norwell, 16-3; Triple jump - Nikki Dempsey, Norwell, 34-1; High jump - Amanda Lane, Abington, and Sophia Caciatore, East Bridgewater, 4-11; 110 hurdles - Hailey McKean, East Bridgewater, 16-3; 100 - Nikki Dempsey, Norwell, 12.6; 200 - Sophia Cacciatore and Hailey McKean, East Bridgewater, 26.3; Mile - Allison Weiler, Norwell, 5:43; 400 - Rachel Blauner, EB, 61.1; 400 hurdles - Alyssa Jasper, Rockland, 67.5; 800 - Danielle Griffin, Norwell, 2:21; 2-mile - Jen Asci, Rockland, 12.25.5; 4x100 - East Bridgewater, 51.6; 4x400 - East Bridgewater, 4:27.7.

SWCL

 
BEST PERFORMANCES
SWCL Central: High Jump: Emily Mattson, Shepherd Hill, 5-2. Long Jump: Emily Gustavson, Tantasqua, 14-2-1/2. Triple Jump: Angelique Nurse, Auburn, 33-3-1/2. Shot Put: Katie McCambridge, Shepherd Hill, 29-4. Discus: McCambridge, 71-8-1/2. Javelin: Lizzie Carlson, Auburn, 118-6. 100 Hurdles: Allie Minchoff, Tantasqua, 17.6. 400 Hurdles: Emily Thibaud, Shepherd Hill, 72.1. 100: Cassie Lavallee, Tantasqua, 13.5. 200: Gustavson, 27.7. 400: Gustavson, 1:01.9. 800: Stella Worters, Shepherd Hill, 2:23.9. Mile: Worters, 5:20.54. 2 Mile: Julianna Schultz, Shepherd Hill, 11:33.8. 400 Relay: Tantasqua, 55.7. 1,600 Relay: Tantasqua, 4:29.7.
SWCL East: High Jump: Gabby Prominski, Millbury and Shelby Quill, Northbridge, 4-8. Long Jump: Audrey Schmidt, Millbury, 16-3-1/2. Triple Jump: Brooke Nadeau, Millbury, 35-9. Shot Put: Jamie Pelchat, Millbury, 29-8-1/4. Discus: Callie Hansson, Northbridge, 71-6. Javelin: Molly McCausland, Millbury, 119-3. 100 Hurdles: Prominski, 16.9. 400 Hurdles: Prominski, 69.2. 100: Emily Matte, Northbridge, 13.1. 200: Jenny Quan, Millbury, 27.8. 400: Quan, 64.6. 800: Allie Dyberg, Millbury, 2:31.1. Mile: Dyberg, 5:57. 2 Mile: Julie Richer, Northbridge, 5:57. 400 Relay: Millbury, 69.2. 1,600 Relay: Millbury, 4:59.7.

Tri-Valley

 
BEST PERFORMANCES
100 - Allen, Westwood, 12.3
200 - Allen, Westwood, 25.9
100 hurdles - Stanton, Medfield, 15.5
400 hurdles - Stanton, Medfield, 65.6
400 - Stanton, Medfield,58.8
800 - Nixon, Medfield, 2:22.1
Mile - Lodge, Hopkinton, 5:21.8
2-mile - Milne, D-S, 11:21
Shot - Palmetier, Holliston, 34-1.
Discus - Olney, Hopkinton, 101-2.
Javelin - Otten, Ashland, 127-9
High jump - Dreyer, Ashland, 5-2
Long jump - Stanton, Medfield, 17-6
Triple jump - Kelly, Bellingham, 35-3
4x100 - Westwood, 52.3
4x400 - Hopkinton, 4:14.7

Schedules and results