HIGH SCHOOL SCOREBOARD

Thursday, February 21, 2013

Updated: Monday, July 22, 2013, 5:15 a.m.
 

Boys’ basketball

 
Atlantic Coast
FINAL
Plymouth South37
Marshfield43
Story
 
Boston City
FINAL
No. 9 Brighton71
No. 16 New Mission62
 
 
Commonwealth
FINAL
Minuteman57
Northeast70
 
 
Dual County
FINAL
No. 19 Wayland67
Waltham59
Story
 
EIL
FINAL
Concord Academy60
Berwick40
 
FINAL
Lexington Christian59
Pingree68
 
 
Hockomock
FINAL
Oliver Ames56
Milford63
Story
 
ISL
FINAL
St. George’s26
Roxbury Latin63
 
 
Midland A
FINAL
Wachusett42
Fitchburg40
Story
 
Nonleague
FINAL
Brewster Academy59
Kents Hill77
Story
 
South Coast
FINAL
Case60
No. 14 Wareham65
Story
 
Nonleague
FINAL
Algonquin59
St. John’s (Shrewsbury)58
Story
FINAL
Woburn43
No. 5 BC High66
Story
FINAL
Franklin51
Catholic Memorial60
Story
FINAL
Salem64
Everett76
Story
7:00 P.M.
Quincy
Cambridge
 
FINAL
Peabody42
Somerville45
 
Clark Tournament - Large School (Semifinals) at Clark University, Worcester
Auburn55
Northbridge50
Story
Clark Tournament - Large School (Semifinals) at Clark University, Worcester
Quabbin64
Clinton51
Story
State Vocational Tournament - Large (Semifinals)
Greater New Bedford40
Worcester Tech36
 
4:00 P.M. State Vocational Tournament - Small (Semifinals)
South Shore Voc-Tech
Dean Tech
 
5:00 P.M. State Vocational Tournament - Small (Semifinals)
Smith Voc.
Old Colony
 
FINAL
Westfield Tech50
Hampden Charter70
 
 

Girls’ basketball

 
Atlantic Coast
FINAL
Plymouth South35
Marshfield67
 
 
Boston City
Boston City League Tournament (Championship) at Madison Park, Boston
New Mission39
O'Bryant44
 
 
Nonleague
FINAL
Worcester South37
St. Bernard’s59
Story
FINAL
Lunenburg37
Fitchburg52
Story
FINAL
Oakmont52
Groton-Dunstable35
 
FINAL
Burncoat28
Sutton44
 
FINAL
Millbury37
Notre Dame (Worcester)44
Story
State Vocational Tournament - Large (Semifinals)
Greater New Bedford61
Blackstone Valley59
Story
State Vocational Tournament - Large (Semifinals)
Shawsheen56
Whittier61
 
State Vocational Tournament - Small
Nashoba Valley Tech35
Blue Hills58
Story
5:00 P.M. State Vocational Tournament - Small (Semifinals)
Old Colony
Norfolk Aggie
 
FINAL
Bishop Feehan39
No. 13 Westford68
 
FINAL
Medway45
No. 14 Fontbonne57
Story
FINAL
No. 20 Arlington Catholic37
No. 16 Ipswich46
Story
FINAL
Newton South54
No. 19 Scituate65
Story
FINAL
Somerville61
Winthrop52
Story
 

Boys’ hockey

 
Bay State
FINAL
Wellesley2
Natick4
Story
 
Boston City
Boston City League (Championship) at Matthews Arena, Boston
Latin Academy5
East Boston1
 
 
Cape Ann
FINAL
North Reading2
Pentucket1
Story
 
Hockomock
FINAL
Franklin2
Canton3
 
 
ISL
FINAL — OT
BB&N4
Middlesex3
 
 
South Coast
FINAL
Apponequet/Bishop Connolly1
Bourne8
 
 
Nonleague
FINAL
Grafton/Blackstone Valley2
Ashland1
Story
FINAL
Gardner1
Worcester8
Story
FINAL
Hopkinton5
Littleton/Bromfield2
Story
FINAL
Westwood2
Auburn/Millbury2
Story
FINAL
Andover5
St. Peter-Marian3
Story
FINAL
No. 11 Braintree4
Brockton2
 
FINAL
Winchester4
Mansfield2
 
Cape Cod Classic (Championship)
No. 5 Austin Prep9
Falmouth0
Story
FINAL
Arlington2
Masconomet6
 
FINAL
No. 19 Marshfield3
Bridgewater-Raynham1
Story
FINAL
No. 10 Malden Catholic1
No. 1 Cathedral (Springfield)0
 
FINAL
Boston Latin2
Coyle & Cassidy1
Story
FINAL
No. 20 Chelmsford3
Burlington0
 
FINAL at Falmouth Ice Arena, Falmouth
No. 15 Arlington Catholic1
No. 13 Duxbury0
 
 

Girls’ hockey

 
GEMIHL
FINAL
Medford4
Shawsheen3
Story
 
SEMGHL
FINAL
Latin Academy2
Scituate3
 
 
Nonleague
Hingham tournament
No. 11 Lexington2
No. 5 St. Mary’s2
 
FINAL
St. Joseph’s Prep1
Algonquin/Hudson8
Story
FINAL
Shrewsbury2
Wakefield4
 
FINAL
Arlington3
No. 9 Hingham3
 
FINAL at Pilgrim Arena, Hingham
No. 1 Woburn5
No. 12 Acton-Boxborough3
 
FINAL
No. 3 Arlington Catholic0
No. 2 Duxbury3
Story
FINAL
Barnstable5
No. 14 Norwood4
 
FINAL
No. 10 Westford3
No. 13 Beverly/Danvers1
 
FINAL
Burlington6
Marblehead/Swampscott3
 
FINAL
No. 8 Canton4
Walpole1
 
FINAL
No. 6 Wellesley2
No. 4 Falmouth4
 
Cougar Clasic - Red Division (Championship) at Rockland
Gardner/St. Bernard’s4
Notre Dame (Hingham)2
Story
FINAL
Franklin3
Mansfield/Oliver Ames4
 
FINAL
Warwick, R.I.3
Milton3
 
FINAL
No. 19 Braintree1
Austin Prep2
 
FINAL
St. Mary Academy-Bay View0
Norwell1
 
FINAL
Dover-Sherborn1
Archbishop Williams2
 
FINAL
Dedham2
Ursuline2
 

To report a score, e-mail the Globe sports department

Schedules and results