HIGH SCHOOL SCOREBOARD

Saturday, December 7, 2013

Updated: Wednesday, May 14, 2014, 5:12 a.m.
 

Football

 
Nonleague
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
No. 2 Xaverian17
No. 3 Central Catholic34
Story
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
No. 9 Plymouth South14
No. 4 Tewksbury42
Story
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
Northbridge0
No. 11 Bishop Fenwick28
Story
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
No. 1 Mansfield28
St. John’s (Shrewsbury)14
Story
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
No. 16 Dennis-Yarmouth26
Doherty28
Story
FINAL at Gillette Stadium, Foxborough
No. 20 Cohasset35
Littleton52
Story
 

Boys’ basketball

 
Commonwealth
Greater Lawrence
Whittier
 
 
EIL
FINAL
Berwick34
Portsmouth Abbey43
Story
 
ISL
FINAL
St. Paul’s47
St. George’s53
 
FINAL
Governor’s Academy50
Milton Academy71
 
 
Nonleague
FINAL
Williston Northampton75
Berkshire59
Story
FINAL
Tabor65
Pomfret43
 
FINAL
Pingree54
Phillips Andover67
 
FINAL
Concord Academy44
Rivers73
Story
FINAL
Suffield72
Westminster54
 
FINAL
Belmont Hill61
Loomis Chaffee58
Story
FINAL
Brimmer & May49
Kent46
 
FINAL
St. Sebastian’s51
Kingswood-Oxford43
 
 

Girls’ basketball

 
EIL
FINAL
Berwick54
Portsmouth Abbey17
 
 
Nonleague
FINAL
Canterbury14
Ethel Walker46
 
FINAL
Beaver Country Day25
Groton26
Story
FINAL
Cushing66
BB&N60
 
FINAL
Nobles66
Taft28
 
FINAL
Loomis Chaffee56
Phillips Exeter59
 
FINAL
Brooks36
Pingree35
 
 

Boys’ hockey

 
ISL
FINAL
Nobles7
Belmont Hill3
 
FINAL
Thayer8
Governor’s Academy1
 
 
Nonleague
FINAL
Holderness4
Worcester Academy2
Story
FINAL
Tilton3
Kents Hill3
Story
FINAL
Pomfret2
Phillips Andover7
 
FINAL
Rivers5
Pingree2
 
FINAL
Groton4
Deerfield4
 
 

Girls’ hockey

 
Nonleague
FINAL
Greenwich Academy1
Canterbury3
 
FINAL
Proctor6
Vermont Academy2
 
FINAL
Worcester Academy2
Portsmouth Abbey0
Story
FINAL
Loomis Chaffee0
Nobles3
Story
FINAL
Phillips Exeter1
St. Paul’s4
Story
FINAL
Milton Academy2
New Hampton4
Story
FINAL
Pomfret1
BB&N1
 
FINAL
Hebron (Maine)0
Governor’s Academy2
 
 

Boys’ squash

 
Nonleague
FINAL
Belmont Hill6
Phillips Exeter1
 
FINAL
Moses Brown0
St. George’s8
 
FINAL
Wheeler (R.I.)0
St. George’s8
 
 

Girls’ squash

 
Nonleague
FINAL
Wheeler (R.I.)0
St. George’s8
 
FINAL
Moses Brown0
St. George’s8
 
 

Wrestling

 
ISL
FINAL
Belmont Hill68
Milton Academy9
 
FINAL
St. Mark’s12
Brooks72
 
FINAL
St. Paul’s75
BB&N6
 
FINAL
St. Paul’s54
St. Sebastian’s21
 
FINAL
St. Sebastian’s48
BB&N18
 
 
Nonleague
FINAL
Pomfret27
Hamden Hall Country Day46
 
FINAL
Pomfret15
Roxbury Latin51
 
FINAL
St. Paul’s37
Tabor39
 
FINAL
Tabor73
BB&N0
 
FINAL
Tabor66
St. Sebastian’s13
 
FINAL
Phillips Andover49
Nobles22
 

To report a score, e-mail the Globe sports department

Schedules and results