HIGH SCHOOL SCOREBOARD

Saturday, December 28, 2013

Updated: Sunday, April 20, 2014, 5:13 a.m.
 

Boys’ basketball

 
Cape & Islands
FINAL
Pope John Paul II70
Cape Cod Tech36
 
 
Commonwealth
FINAL
Northeast55
North Shore/Essex Aggie61
 
 
Merrimack Valley
FINAL
No. 2 Andover72
No. 3 Central Catholic68
 
FINAL
Methuen51
No. 12 North Andover62
 
 
Nonleague
Belmont Hill/Roxbury Latin tourney (Final)
Tabor55
St. Andrew’s83
 
BABC Holiday Classic (Second round)
Windsor (Conn.)66
Bishop Hendricken57
 
 
Patriot
Duxbury ProSports Holiday Tournament (Championship)
Scituate73
Duxbury58
Story
 
Nonleague
Rocket Classic (Third place) at Auburn High School, Auburn
Westborough41
Leominster61
Story
BMR Holiday Tournament (Consolation)
Avon53
Blackstone-Millville64
Story
FINAL
Whitinsville Christian57
Martha's Vineyard69
Story
FINAL
Tantasqua50
Northampton75
Story
Inter-High Holiday Tournament (Championship) at Worcester North, Worcester
Doherty56
Worcester South67
Story
Inter-High Holiday Tournament (Third place) at Worcester South, Worcester
Burncoat57
Worcester North49
Story
Rocket Classic (Championship) at Auburn High School, Auburn
Sutton51
Auburn50
Story
FINAL
Parker Charter63
Nantucket53
Story
Wilmington Holiday Tournament (Championship)
Littleton69
Tewksbury63
Story
Skaff Winterfest Tournament (Semifinals) at Lowell Catholic High School, Lowell
Tyngsborough73
Greater Lowell67
Story
FINAL
Middleborough58
Somerset Berkley75
 
3:00 P.M. Barry Hutchinson Memorial Holiday Tour (Consolation)
Milford
Coyle & Cassidy
 
Barry Hutchinson tourney (Championship)
Dedham49
Bellingham50
Story
FINAL
Bedford63
Revere68
 
FINAL
Plymouth North66
Carver68
Story
Greater Lowell Holiday tourney (Second round)
Westford59
Haverhill43
Story
Keough Classic (Third place)
Framingham46
Holliston43
Story
FINAL
Plymouth South43
Foxborough52
Story
Keough Classic (Final)
Concord-Carlisle57
Woburn59
Story
Belmont Hill/Roxbury Latin tourney (Consolation)
Hamden Hall Country Day28
St. Sebastian’s63
 
Belmont Hill/Roxbury Latin tourney (Consolation)
Belmont Hill42
Master's (Conn.)55
 
Belmont Hill/Roxbury Latin tourney (Third place)
Brimmer & May53
Roxbury Latin57
 
IAABO Classic (First round)
Swampscott47
Arlington Catholic60
Story
Old Spice Classic (Second round)
Bartlesville, OK63
Pingree78
 
Boverini tourney (Final)
St. Mary’s66
No. 10 Lynn English74
Story
BABC Holiday Classic (Second round)
No. 15 North Quincy47
East Boston38
Story
FINAL
Needham71
Xaverian43
Story
Rockland tourney (Third place)
Hanover64
Rockland65
Story
Duxbury Holiday tourney (Third place)
Marshfield75
South Boston22
 
Wildcat Winter Classic (Third place)
South Shore Christian58
Warwick (R.I.)52
 
Wildcat Winter Classic (Championship)
Pembroke28
Weston47
 
Rockland tourney (Championship)
Wellesley53
Winchester44
Story
Beverly HolidayTournament (Third place)
Bishop Fenwick55
Chelsea44
Story
Skip Karam Tournament (Third place)
Burke70
Hope (R.I.)68
Story
Blackstone Millville tourney (Championship)
Canton73
Burrillville (R.I.)24
Story
Wilmington tourney (Third place)
Shawsheen41
Wilmington56
Story
IAABO Classic (First round)
St. Clement54
No. 17 Watertown46
Story
IAABO Classic (First round)
Madison Park73
Malden Catholic55
Story
Saugus Christmas Tourney (Final)
Marblehead47
Saugus41
Story
Garden City tourney (Championship)
No. 6 Catholic Memorial68
No. 5 Newton North79
Story
Malden Holiday tourney (Third place)
Wakefield62
Snowden52
 
Malden Christmas Tourney (Final)
No. 16 Danvers67
Malden57
 
FINAL
Whitman-Hanson70
Key West53
 
Beverly Invitational (Championship)
Boston Latin57
Beverly78
Story
FINAL
Lexington74
Newton South67
 
Randolph Holiday Classic (First round)
Stoughton56
Natick48
Story
Brockton Holiday Tourney (Final)
Belmont72
Brockton84
 
Thomas Skip tourney (Championship)
Taunton67
Durfee68
Story
BABC Holiday Classic (Second round)
No. 13 Everett81
No. 20 Brighton68
 
BABC Holiday Classic (Second round)
Putnam72
Cambridge Weston57
 
Board 27 Tourney (First round)
No. 7 Brookline71
Burlington62
 
FINAL
Archbishop Williams45
Abington48
 
FINAL
Hingham46
Randolph66
 
FINAL
No. 11 Cambridge57
Putnam72
 
FINAL
No. 1 Mansfield60
No. 18 Cardinal Spellman47
 
FINAL
Upper Cape41
Mashpee67
 
FINAL
St. Joseph (N.J.)71
No. 4 New Mission49
 
FINAL
Pentucket48
Lowell Catholic44
 
FINAL
Londonderry (N.H.)70
Dracut48
 
Shooting Touch Tournament
Charlestown38
St. Anthony's66
 
FINAL
Greater Lawrence51
North Reading50
 
FINAL
Lynn Tech34
Lynn Classical58
 
 

Girls’ basketball

 
Cape Ann
Savings Bank tourney (Semifinals)
Ipswich
Triton
 
 
Dual County
FINAL
Acton-Boxborough66
Concord-Carlisle42
Story
FINAL
Waltham51
No. 16 Boston Latin45
 
 
Merrimack Valley
FINAL
Andover64
Lawrence34
 
 
Patriot
Duxbury ProSports Holiday Tournament (Final)
North Quincy26
Duxbury48
 
 
SWCL
Sutton Holiday Tournament at Oxford High, Oxford
Southbridge42
Grafton66
Story
 
Nonleague
FINAL
Auburn38
Shrewsbury51
Story
FINAL
St. Bernard’s60
Groton-Dunstable54
Story
FINAL
Littleton29
St. Peter-Marian25
Story
Inter-High Holiday Tournament (Third place) at Worcester South, Worcester
Burncoat50
Worcester South30
Story
Inter-High Holiday Tournament (Championship) at Worcester South, Worcester
Doherty63
Worcester North41
Story
FINAL
Chelmsford43
Tyngsborough40
Story
FINAL
Parker Charter56
Nantucket36
Story
Sutton Holiday Tournament (Championship) at Oxford High, Oxford
Monson46
Sutton55
Story
Plymouth Holiday Tournament (Championship)
Pembroke19
Plymouth North34
Story
Medway Holiday Tournament (Third place) at Medway
Westborough44
Medway39
Story
Scituate Christmas Tournament (Final)
Coyle & Cassidy44
Abington49
 
Medway Holiday Classic (Championship)
Natick57
Walpole38
 
FINAL
Taunton45
Durfee56
 
Golden Tornado tourney (Third place)
Wakefield56
Malden31
 
Bellingham tourney (Third place)
Shawsheen64
Blackstone-Millville32
Story
East Bridgewater Holiday Tourney (Third place)
Cardinal Spellman63
Bridgewater-Raynham66
Story
FINAL
Lincoln-Sudbury59
Wellesley33
 
FINAL
No. 2 Braintree71
La Salle (R.I.)37
Story
East Bridgewater Holiday tourney (Final)
Mansfield38
East Bridgewater30
Story
Nashoba Tech Holiday tourney (Third place)
Minuteman52
Nashoba Valley Tech39
Story
Duxbury ProSports Holiday Tournament (Third place)
Marshfield66
Notre Dame (Hingham)50
 
Boverini tourney (Championship)
No. 8 Lynn English59
No. 4 St. Mary’s51
Story
FINAL
Beverly20
No. 9 Pentucket43
 
Winchester Christmas Tourney (Third place)
Medford35
Winchester31
 
Stoneham Holiday Tourney (Championship)
Woburn41
Stoneham24
Story
Commonwealth classic (Final)
No. 6 Westford49
No. 7 Central Catholic42
Story
Highlander Hoop Fest (Third place)
Fontbonne41
No. 15 Somerville46
Story
Highlander Hoopfest (Final)
Springfield Central38
Needham34
 
Sue Rivard classic (Third place)
Brockton53
Plymouth South39
 
Sue Rivard classic (Final)
Lake Region (Maine)59
Oliver Ames57
 
Masconomet Holiday Invitational (Final)
Bishop Fenwick40
Masconomet65
Story
Cougar Classic (Final)
North Reading57
Ursuline41
Story
Bellingham tourney (Championship)
No. 10 Watertown40
Bellingham37
Story
FINAL
Canberra Academy, Australia45
Whittier66
 
FINAL
Dracut54
Gloucester46
 
FINAL
Falmouth29
Martha's Vineyard47
 
FINAL
No. 1 Medfield56
No. 20 New Mission30
 
FINAL
Sacred Heart36
Carver44
 
FINAL
Sandwich50
Barnstable37
 
 

Boys’ hockey

 
Catholic Central
FINAL
Lowell Catholic4
Matignon4
 
 
Commonwealth
FINAL
Shawsheen8
Mystic Valley0
Story
 
Coughlin
FINAL
Gardner1
Nashoba4
Story
 
Mayflower
FINAL
Blue Hills3
Southeastern/West Bridgewater1
 
FINAL
Tri-County4
Nantucket1
 
 
Merrimack Valley/Dual County
FINAL
Waltham3
Lincoln-Sudbury3
 
FINAL
Dracut2
Methuen5
 
 
Nonleague
Nichols Belmont Hill tourney (Preliminary)
Kimball Union4
Brunswick0
 
FINAL
Cape Cod Tech/Cape Cod Academy6
Monomoy1
 
 
Northeastern
Capeann Savings Bank Holiday Tourney (Final)
No. 18 Beverly6
Marblehead4
Story
 
Russell
FINAL
Tyngsborough4
Assabet/Maynard2
Story
 
South Coast
FINAL
Greater New Bedford5
Dighton-Rehoboth/Seekonk2
Story
FINAL
Apponequet/Bishop Connolly1
Bourne9
 
FINAL
Wareham1
Old Rochester/Fairhaven5
 
 
Tri-Valley
FINAL
Medfield5
Dover-Sherborn2
 
 
Nonleague
Metrowest Cup at New England Sports Center, Marlborough
Algonquin4
Hudson0
Story
FINAL
Leominster8
St. Bernard’s0
Story
FINAL
Norwell4
Shrewsbury6
Story
FINAL
Longmeadow2
Auburn/Millbury1
Story
FINAL
Nashoba Valley Tech2
Hopedale/Millis2
Story
FINAL
Groton-Dunstable1
Wachusett3
Story
FINAL
Marlborough2
Medway5
Story
FINAL at Hart Center, Worcester
Marian0
St. Peter-Marian7
Story
Judy Kostas Tournament (First round)
Wayland9
Nauset0
Story
Mark Bushnoe Tournament (Championship) at Fitchburg State University, Fitchburg
Hopkinton0
Lunenburg/Ayer Shirley2
Story
Mark Bushnoe Tournament (Consolation) at Wallace Civic Center, Fitchburg
Oakmont/Narragansett4
Fitchburg/Monty Tech4
Story
Grafton Holiday Tournament (Championship)
Worcester5
Minnechaug5
Story
Grafton Holiday Tournament (Third place)
Northbridge/Nipmuc/Sutton/Uxbridge5
Grafton/Blackstone Valley5
Story
FINAL
No. 5 BC High8
Weymouth1
 
CAPE COD CUP at Falmouth Ice Arena, Falmouth
Chelmsford3
No. 8 Archbishop Williams9
 
Silverback Hockey Classic (Championship)
No. 9 St. John’s (Shrewsbury)1
Framingham0
Story
FINAL
Cambridge2
Newton South3
 
Cape Cod Cup (Consolation)
Westford7
Falmouth2
Story
FINAL
Berkshire2
Nobles4
 
FINAL
Dennis-Yarmouth2
Bishop Stang4
Story
FINAL
Rockport/Manchester Essex2
Pentucket3
Story
FINAL
Triton0
Gloucester1
 
FINAL
Rockland2
Hanover5
Story
FINAL
Lowell1
Revere0
Story
Haverhill Christmas Tourney (Third place)
Masconomet6
East Longmeadow3
Story
Salem Highschool Invitational (Second round)
Belmont7
Timberlane (N.H.)1
 
FINAL
Dedham0
Acton-Boxborough6
 
Nichols Belmont Hill tourney (Preliminary)
Nichols3
Hebron (Maine)2
 
Nichols Belmont Hill tourney (Preliminary)
St. Francis (N.Y.)1
Belmont Hill4
 
Nichols Belmont Hill tourney (Preliminary)
Millbrook (N.Y.)6
Upper Canada College5
 
FINAL
North Reading3
Bishop Fenwick2
Story
FINAL
Cohasset3
Silver Lake0
Story
FINAL
Needham3
Billerica5
Story
Lynn Christmas tourney (Third place)
Everett3
Swampscott2
Story
Smithfield (RI) Holiday Tourney
Bishop Feehan2
Prout (R.I.)1
Story
FINAL
No. 10 Xaverian5
No. 15 Duxbury1
Story
Christie Serino Christmas Classic (Championship)
No. 1 Malden Catholic4
No. 2 Austin Prep1
Story
Christie Serino Christmas Classic (Third place)
No. 14 Hingham1
No. 17 St. Mary’s3
 
FINAL
Northeast7
Lynn Classical/Lynn English4
 
FINAL
Bedford2
Lexington1
 
Haverhill Christmas Tourney (Final)
No. 19 Wilmington2
North Andover1
Story
FINAL
No. 13 St. John’s Prep3
Woburn1
 
Cape Cod Freeze Out (Championship) at Kennedy Rink, Hyannis
Barnstable3
No. 3 Cathedral (Springfield)9
 
FINAL
Mansfield1
Salem (N.H.)3
 
Silverback Hockey Classic (Consolation)
No. 11 Marshfield2
No. 6 Catholic Memorial3
 
FINAL
Boston Latin2
Walpole6
 
FINAL
Braintree2
Newburyport0
 
Jody Kostas Tournament (First round)
North Attleborough1
Sandwich2
 
FINAL
Natick3
Brockton1
 
FINAL
Taunton7
Durfee0
 
FINAL
Attleboro11
St. Joseph’s Prep1
 
FINAL
Coyle & Cassidy2
Cranston West (R.I.)5
 
FINAL
Dover (N.H.)1
Martha's Vineyard3
 
FINAL
Somerset Berkley1
Dartmouth5
 
FINAL
La Salle College H.S. (P.A.)0
Franklin3
 
FINAL
Sacred Heart2
Diman3
 
FINAL
Tewksbury5
Gorham (Maine)1
 
FINAL
Norton0
East Bridgewater4
 
FINAL
Pope John Paul II2
Mashpee/Upper Cape2
 
FINAL
Westwood1
Pembroke1
 
 

Girls’ hockey

 
Merrimack Valley/Dual County
FINAL
Haverhill/North Andover0
No. 20 Methuen/Tewksbury4
Story
 
Nonleague
FINAL
Shawsheen4
Central Catholic5
 
 
Northeastern
FINAL
Masconomet/Hamilton-Wenham4
Medford3
 
 
SEMGHL
FINAL
North Quincy/Quincy4
Sandwich9
 
FINAL
Dover-Sherborn/Hopkinton3
Medfield7
 
FINAL
Norwell3
Marshfield5
 
FINAL
Bourne/Mashpee/Wareham2
King Philip7
 
 
Nonleague
FINAL
Leominster/St. Bernard’s5
No. 15 Beverly/Danvers9
Story
FINAL
Cambridge/Somerville0
Burlington6
Story
FINAL
Billerica1
No. 16 Westwood1
 
FINAL
No. 5 Reading1
No. 14 Barnstable1
 
FINAL
Boston Latin3
Ursuline1
 
FINAL
Chelmsford9
Peabody/Lynnfield4
 
FINAL
No. 10 Westford2
No. 3 Woburn5
Story
FINAL
Marblehead/Swampscott9
Matignon2
Story
FINAL
Wakefield1
No. 13 Wellesley6
Story
FINAL
Mansfield/Oliver Ames0
Algonquin/Hudson7
Story
 

Boys’ indoor track

 
Midland A
FINAL
North Middlesex30
Algonquin61
Story
 
Midland B
FINAL
Hudson49
Quabbin41
Story
 
Wachusett C
FINAL
Murdock28
Narragansett62
Story
 
Nonleague
FINAL
Middleborough38
Randolph61
 
 

Girls’ indoor track

 
Midland A
FINAL
North Middlesex5.5
Algonquin85.5
Story
 
Midland B
FINAL
Quabbin49
Hudson42
Story
 
Wachusett C
FINAL
Narragansett47
Murdock44
Story
 

Boys’ swimming

 
Nonleague
FINAL
Concord-Carlisle95
Hopkinton90
 
FINAL
Chelmsford94
Reading74
 
 

Girls’ swimming

 
Nonleague
FINAL
Concord-Carlisle86
Hopkinton95
 

To report a score, e-mail the Globe sports department

Schedules and results