< Back to front page Text size +

Meet Team USA

Posted by Matt Pepin, Boston.com Staff  February 3, 2010 08:06 AM

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

The United States will send a 216-athlete team to Vancouver for the Winter Olympics, which begin Feb. 12.

Of the athletes, 87 have previous Olympic experience, including 80 who competed at the last Winter Games in Torino, Italy.

Some facts about the US team, courtesy of the US Olympic Committee press staff:

  • Thirty-five states are represented, including 21 from Minnesota and 19 from New York. Massachusetts has 12 who list their official home as the Bay State, although several others have connections to Massachusetts.
  • Bobsledder Chuck Berkeley (Pittsfield, Mass.) checks in as the tallest member of Team USA at 6'5". Five athletes are tied as the shortest members of Team USA at 5'0" including Laura Spector (biathlon/Lenox, Mass.), Caydee Denney (Figure Skating/Wesley Chapel, Fla.), Amanda Evora (figure skating/Sugar Land, Texas), Erika Lawler (Ice Hockey/Fitchburg, Mass.), and Michelle Roark (freestyle skiing - moguls/Denver, Colo.).
  • Team USA features one set of twins in hockey players Jocelyne and Monique Lamoureux (Grand Forks, N.D.).
  • Twenty-three members of Team USA have children; there are 17 dads and six moms.

And here's the roster, sorted by sport. To see which of them have New England connections, review our photo gallery and brief bios.

Biathlon (9)
Women (4)
Lanny Barnes; Durango, Colo.
Haley Johnson; Lake Placid, N.Y.
Laura Spector; Lenox, Mass.
Sara Studebaker; Boise, Idaho
Men (5)
Lowell Bailey; Lake Placid, N.Y.
Tim Burke; Paul Smiths, N.Y.
Jay Hakkinen; Kasilof, Alaska
Wynn Roberts; Battle Lake, Minn.
Jeremy Teela; Heber City, Utah

Bobsled (18)
Women (6)
Emily Azevedo; Chico, Calif.
Elana Meyers; Douglasville, Ga.
Erin Pac; Farmington, Conn.
Shauna Rohbock; Orem, Utah
Michelle Rzepka; Novi, Mich.
Bree Schaaf; Bremerton, Wash.
Men (12)
Chuck Berkeley; Pittsfield, Mass.
Nick Cunningham; Monterey, Calif.
Chris Fogt; Alpine, Utah
Steven Holcomb; Park City, Utah
Mike Kohn; Fairfax, Va.
Steve Langton; Melrose, Mass.
Steve Mesler; Buffalo, N.Y.
Jamie Moriarty; Glencoe, Ill.
John Napier; Lake Placid, N.Y.
Justin Olsen; San Antionio, Texas
Bill Schuffenhauer; Ogden, Utah
Curt Tomasevicz; Shelby, Neb.

Curling (10)
Women (5)
Nicole Joraanstad; Seattle, Wash.
Debbie McCormick; Madison, Wis.
Natalie Nicholson; Bemidji, Minn.
Allison Pottinger; Eden Prairie, Minn.
Tracy Sachtjen; Lodi, Wis.
Men (5)
John Benton; St. Michael, Minn.
Jeff Isaacson; Duluth, Minn.
Chris Plys; Duluth, Minn.
John Shuster; Chisholm, Minn.
Jason Smith; Chisholm, Minn.

Figure Skating (15)
Women (7)
Tanith Belbin; Aston, Pa.
Meryl Davis; West Bloomfield, Mich.
Caydee Denney; Wesley Chapel, Fla.
Amanda Evora; Sugar Land, Texas
Rachael Flatt; Del Mar, Calif.
Mirai Nagasu; Arcadia, Calif.
Emily Samuelson; Novi, Mich.
Men (8)
Jeremy Abbott; Aspen, Colo.
Ben Agosto; Chicago, Ill.
Jeremy Barrett; Venice, Fla.
Evan Bates; Ann Arbor, Mich.
Mark Ladwig; Fargo, N.D./Moorhead, Minn.
Evan Lysacek; Naperville, Ill.
Johnny Weir; Quarryville, Pa.
Charlie White; Bloomfield Hills, Mich.

Ice Hockey (44)
Women (21)
Kacey Bellamy; Westfield, Mass.
Caitlin Cahow; Branford, Conn.
Lisa Chesson; Plainfield, Ill.
Julie Chu; Fairfield, Conn.
Natalie Darwitz; Eagan, Minn.
Meghan Duggan; Danvers, Mass.
Molly Engstrom; Siren, Wis.
Hilary Knight; Hanover, N.H.
Jocelyne Lamoureux; Grand Forks, N.D.
Monique Lamoureux; Grand Forks, N.D.
Erika Lawler; Fitchburg, Mass.
Gigi Marvin; Warroad, Minn.
Brianne McLaughlin; Sheffield Village, Ohio
Jenny Potter; Edina, Minn.
Kelli Stack; Brooklyn Heights, Ohio
Angela Ruggiero; Simi Valley, Calif.
Molly Schaus; Natick, Mass.
Karen Thatcher; Blaine, Wash.
Jessie Vetter; Cottage Grove, Wis.
Kerry Weiland; Palmer, Alaska
Jinelle Zaugg-Siergiej; Eagle River, Wis.
Men (23)
David Backes; Blaine, Minn.
Dustin Brown; Ithaca, N.Y.
Ryan Callahan; Rochester, N.Y.
Chris Drury; Trumbull, Conn.
Erik Johnson; Bloomington, Minn.
Jack Johnson; Indianapolis, Ind.
Patrick Kane; Buffalo, N.Y.
Ryan Kesler; Livonia, Mich.
Phil Kessel; Madison, Wis.
Mike Komisarek; West Islip, N.Y.
Jamie Langenbrunner; Cloquet, Minn.
Ryan Malone; Pittsburgh, Pa.
Paul Martin; Elk River, Minn.
Ryan Miller; East Lansing, Mich.
Brooks Orpik; Amherst, N.Y.
Zach Parise; Prior Lake, Minn.
Joe Pavelski; Plover, Wis.
Jonathan Quick; Hamden, Conn.
Brian Rafalski; Dearborn, Mich.
Bobby Ryan; Cherry Hill, N.J.
Paul Stastny; St. Louis, Mo.
Ryan Suter; Madison, Wis.
Tim Thomas; Flint, Mich.

Luge (10)
Women (3)
Julia Clukey; Augusta, Maine
Erin Hamlin; Remsen, N.Y.
Megan Sweeney; Suffield, Conn.
Men (7)
Tony Benshoof; White Bear Lake, Minn.
Mark Grimmette; Muskegon, Mich.
Dan Joye; Carmel, N.Y.
Brian Martin; Palo Alto, Calif.
Chris Mazdzer; Saranac Lake, N.Y.
Christian Niccum; Woodinville, Wash.
Bengt Walden; Northbridge, Mass.

Skeleton (5)
Women (2)
Noelle Pikus-Pace; Orem, Utah
Katie Uhlaender; Breckenridge, Colo.
Men (3)
Eric Bernotas; Avondale, Pa.
John Daly; Smithtown, N.Y.
Zach Lund; Salt Lake City, Utah

Skiing (59)
Alpine (22)
Women (10)
Stacey Cook; Mammoth Lakes, Calif.
Hailey Duke; Boise, Idaho
Julia Mancuso; Squaw Valley, Calif.
Chelsea Marshall; Pittsfield, Vt.
Megan McJames; Park City, Utah
Alice McKennis; Glenwood Springs, Colo.
Kaylin Richardson; Edina, Minn.
Sarah Schleper; Vail, Colo.
Leanne Smith; Conway, N.H.
Lindsey Vonn; Vail, Colo.
Men (12)
Will Brandenburg; Spokane, Wash.
Jimmy Cochran; Keene, N.H.
Erik Fisher; Middleton, Idaho
Tommy Ford; Bend, Ore.
Tim Jitloff; Reno, Nev.
Nolan Kasper; Warren, Vt.
Ted Ligety; Park City, Utah
Bode Miller; Franconia, N.H.
Steve Nyman; Sundance, Utah
Marco Sullivan; Squaw Valley, Calif.
Andrew Weibrecht; Lake Placid, N.Y.
Jake Zamansky; Aspen, Colo.

Cross Country (11)
Women (5)
Morgan Arritola; Ketchum, Idaho
Holly Brooks; Anchorage, Alaska
Caitlin Compton; Minneapolis, Minn.
Kikkan Randall; Anchorage, Alaska
Liz Stephen; East Montpelier, Vt.
Men (6)
Kris Freeman; Andover, N.H.
Simi Hamilton; Aspen, Colo.
Torin Koos; Leavenworth, Wash.
Garrot Kuzzy; Minneapolis, Minn.
Andy Newell; Shaftsbury, Vt.
James Southam; Anchorage, Alaska

Freestyle (18)
Aerials (8)
Women (4)
Ashley Caldwell; Hamilton, Va.
Emily Cook; Belmont, Mass.
Jana Lindsey; Black Hawk, S.D.
Lacy Schnoor; Draper, Utah
Men (4)
Matt DePeters; Buffalo, N.Y.
Dylan Ferguson; Amesbury, Mass.
Jeret Peterson; Boise, Idaho
Ryan St. Onge; Winter Park, Colo.

Moguls (8)
Women (4)
Shannon Bahrke; Tahoe City, Calif.
Hannah Kearney; Norwich, Vt.
Heather McPhie; Park City, Utah
Michelle Roark; Denver, Colo.
Men (4)
Patrick Deneen; Cle Elum, Wash.
Michael Morse; Duxburry, Mass.
Nate Roberts; Park City, Utah
Bryon Wilson; Park City, Utah

Ski Cross (2)
Men (2)
Casey Puckett; Aspen, Colo.
Daron Rahlves; Sugar Bowl, Calif.

Nordic Combined (5)
Men (5)
Brett Camerota; Park City, Utah
Billy Demong; Vermontville, N.Y.
Taylor Fletcher; Steamboat Springs, Colo.
Todd Lodwick; Steamboat Springs, Colo.
Johnny Spillane; Steamboat Springs, Colo.

Ski Jumping (3)
Men (3)
Nick Alexander; Lebanon, N.H.
Peter Frenette; Saranac Lake, N.Y.
Anders Johnson; Park City, Utah

Snowboarding (18)
Halfpipe (8)
Women (4)
Gretchen Bleiler; Aspen, Colo.
Kelly Clark; Mt. Snow, Vt.
Elena Hight; South Lake Tahoe, Calif.
Hannah Teter; Belmont, Vt.
Men (4)
Greg Bretz; Mammoth Lakes, Calif.
Scotty Lago; Seabrook, N.H.
Louie Vito; Sandy, Utah
Shaun White; Carlsbad, Calif.

Parallel Giant Slalom (3)
Women (1)
Michelle Gorgone; Boston, Mass.
Men (2)
Tyler Jewell; Steamboat Springs, Colo.
Chris Klug; Aspen, Colo.

Snowboardcross (7)
Women (3)
Callan Chythlook-Sifsof; Girdwood, Alaska
Faye Gulini; Salt Lake City, Utah
Lindsey Jacobellis; Stratton Mountain, Vt.
Men (4)
Nick Baumgartner; Iron River, Mich.
Nate Holland; Squaw Valley, Calif.
Graham Watanabe; Sun Valley, Idaho
Seth Wescott; Sugarloaf, Maine

Speedskating (28)
Long Track (18)
Women (9)
Rebekah Bradford; Apple Valley, Minn.
Lauren Cholewinski; York, S.C.
Maria Lamb; River Falls, Wis.
Elli Ochowicz; Hartland, Wis.
Catherine Raney Norman; Elm Grove, Wis.
Heather Richardson; High Point, N.C.
Jennifer Rodriguez; Miami, Fla.
Jilleanne Rookard; Woodhaven, Mich.
Nancy Swider-Peltz, Jr.; Wheaton, Ill.
Men (9)
Ryan Bedford; Midland, Mich.
Shani Davis; Chicago, Ill.
Tucker Fredricks; Janesville, Wis.
Brian Hansen; Glenview, Ill.
Chad Hedrick; Spring, Texas
Jonathan Kuck; Champaign, Ill.
Trevor Marsicano; Ballston Spa, N.Y.
Nick Pearson; West Allis, Wis.
Mitch Whitmore; Waukesha, Wis.

Short Track (10)
Women (5)
Allison Baver; Sinking Spring, Pa.
Kimberly Derrick; Memphis, Tenn.
Alyson Dudek; Hales Corners, Wis.
Lana Gehring; Glenview, Ill.
Katherine Reutter; Champaign, Ill.
Men (5)
J.R. Celski; Federal Way, Wash.
Simon Cho; Baltimore, Md.
Travis Jayner; Midland, Mich.
Jordan Malone; Denton, Texas
Apolo Anton Ohno; Seattle, Wash.

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

 

Olympics bloggers

Look for updates, news, analysis and commentary from the following reporters:.

Headlines

DAN EGAN COVERAGE POWERED BY
Killington
Coors
Nashoba Valley
Nashoba Valley
archives