RadioBDC Logo
Dangerous | Big Data Listen Live
THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING

State cross-country results

November 20, 2011

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

Your article has been sent.

Text size +

at Franklin Park BOYS Division 1 Individuals - 1. Jonathan Green, St. John’s (S), 15:40; 2. Joel Hubbard, Marshfield, 15:41; 3. Colin Bennie, Wachusett, 15:45; 4. Nick Christansen, Peabody, 15:48; 5. Chris Allen, King Philip, 15:53; 6. James Sullivan, Acton-Boxboro, 15:55; 7. Jeremy Bennie, Wachusett, 15:56; 8. Mike O’Donnell, Methuen, 15:58; Ben Groleau, Framingham, 16:04; 10. Nathaniel Adams, Lexington, 16:09; 11. Drew Beck, Oliver Ames, 16:09; 12. Chernet Sisay, Brookline, 16:10; 13. Mark Perry, Brookline, 16:10; 14. Kevin Thomas, Marshfield, 16:15; 15. Quentin Stipp, Arlington, 16:15; 16. Daniel Crowley, Ludlow, 16:16; 17. Brendan Robertson, Westborough, 16:19; 18. Pat Ryan, Whitman-Hanson, 16:25; 19. Daniel MacDonald Meteer, Arlington, 16:29; 20. Patrick Coppinger, Lowell, 16:30.

Team - 1. Brookline 110; 2. Lowell 147; 3. Oliver Ames 177; 4. St. John’s (S) 200; 5. Lincoln-Sudbury 205; 6. Amherst-Pelham 229; 7. Whitman-Hanson 232; 8. Nashoba 236; 9. Mansfield 248; 10. Westfield 252; 11. Chelmsford 268; 12. Acton-Boxboro 275; 13. Shrewsbury 276; 14. Marshfield 291; 15. Wellesley 305; 16. Peabody 325; 17. Central Catholic 389; 18. Ludlow 392; 19. Weymouth 428; 20. Concord-Carlisle 434.

Division 2 Individuals - 1. Wesley Gallagher, Pembroke, 15:43; 2. Stephen Robertson, Wakefield, 15:44; 3. Scott Carpenter, Lenox, 15:52; 4. Michael McConville, Hingham, 15:52; 5. Christian Stafford, Pembroke, 15:56; 6. John Valeri, Pembroke, 16:21; 7. David Allen, Sandwich, 16:25; 8. Matt Herzig, Weston, 16:26; 9. David Taranto, Burlington, 16:31; 10. Peter Hale, Swampscott, 16:34; 11. Michael Wood, Bishop Feehan, 16:36; 12. Rich Moschell, Bishop Feehan, 16:36; 13. Brendan Sullivan, Foxboro, 16:38; 14. Tanner Picklus, East Bridgewater, 16:38; 15. Michael Wyman, Old Rochester, 16:39; 16. Mike Hanley, Bishop Feehan, 16:44; 17. Evan Grandfield, Bishop Feehan, 16:46; 18. Ty Enos, Dighton-Rehoboth, 16:50; 19. Patrick Cunningham, Pembroke, 16:51; 20. Ross Mungeam, Douglas, 16:52.

Team - 1. Bishop Feehan 59; 2. Pembroke 61; 3. Sandwich 112; 4. Hopedale 162; 5. Westwood 211; 6. Whitinsville Christian 225; 7. Newburyport 227; 8. Mount Greylock 229; 9. Wakefield 242; 10. Swampscott 260; 11. Hingham 267; 12. Martha’s Vineyard 282; 13. Springfield Cathedral 288; 14. Bromfield 363; 15. Seekonk 411; 16. Ipswich 420; 17. Norwell 435; 18. Dover-Sherborn 462; 19. Lenox 464.

GIRLS Division 1

Individuals - 1. Catarina Rocha, Peabody, 18:12; 2. Camille Blackman, Longmeadow, 18:41; 3. Maggie Mullins, Andover, 18:45; 4. Madison Granger, Belchertown, 18:55; 5. MacKenzie Shelgren, Masconomet, 18:57; 6. Christine Davis, Acton-Boxboro, 18:59; 7. Lauren O’Neil, Falmouth, 19:03; 8. Priyanka Fouda, Wellesley, 19:18; 9. Audrey Gould, Amherst-Pelham, 19:19; 10. Grace Ndungu, Lowell, 19:20; 11. Alexandria Giese, Franklin, 19:21; 12. Abby Hurd, Nashoba, 19:22; 13. Tyanna McBride, Doherty, 19:24; 14. Jackie Solimine, Haverhill, 19:24; 15. Abby Baker, Whitman-Hanson, 19:27; 16. Caroline Sun, Sharon, 19:28; 17. Colleen Sands, Wachusett, 19:30; 18. Katie LeScaleia, Lincoln-Sudbury, 19:32; 19. Marika Crowe, Lincoln-Sudbury, 19:33; 20. Shannon Hickey, Oliver Ames, 19:34.

Team - 1. Whitman-Hanson 93; 2. Wachusett 168; 3. Weymouth 177; 4. Masconomet 182; 5. Lincoln-Sudbury 197; 6. Chelmsford 216; 7. Amherst-Pelham 221; 8. Longmeadow 225; 9. Peabody 230; 10. Lowell 237; 11. Haverhill 237; 12. Oliver Ames 252; 13. Franklin 261; 14. Nashoba 293; 15. Concord-Carlisle 328; 16. Newton South 330; 17. Pittsfield 338; 18. Wellesley 389; 19. Shrewsbury 398.

Division 2

Individuals - 1. Jordan O’Dea, Dennis-Yarmouth, 18:34; 2. Katie Powell, Bishop Feehan, 18:43; 3. Abbey McNulty, Bishop Feehan, 18:43; 4. Kerry Phelan, Hamilton-Wenham, 18:57; 5. Chelsey Savage, Pembroke, 18:58; 6. Lee Milne, Dover-Sherborn, 18:58; 7. Sarah Keiran, Ipswich, 18:59; 8. Julie McConville, Hingham, 19:00; 9. Olivia Brackett, Weston, 19:06; 10. Renee Capps, Narragansett, 19:07; 11. Erin Svensen, Bishop Feehan, 19:08; 12. Jessie Cardin, Sutton, 19:17; 13. Abigail Pohl, Weston, 19:20; 14. Lexi Buonfiglio, Lynnfield, 19:22; 15. Emily Weigand, Hamilton-Wenham, 19:23; 16. Natalie Mako, Frontier, 19:28; 17. Shelby Aarden, Hopkinton, 19:29; 18. Emily Kaegi, Mt. Greylock, 19:30; 19. Anna Capps, Narragansett, 19:33; 20. Margaret Blatchford, Hamilton-Wenham, 19:34.

Team - 1. Bishop Feehan 63; 2. Hamilton-Wenham 79; 3. Weston 99; 4. Mt. Greylock 169; 5. Dover-Sherborn 184; 6. Dennis-Yarmouth 217; 7. Narragansett 239; 8. Tyngsboro 247; 9. Hingham 273; 10. Lynnfield 274; 11. Pembroke 294; 12. Martha’s Vineyard 317; 13. Newburyport 329; 14. Pentucket 339; 15. Ursuline 354; 16. Holyoke Catholic 357; 17. Lenox 394; 18. Sutton 395; 19. Norwell 406.