RadioBDC Logo
Biker Gone | Kim Deal Listen Live
THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING

State swimming results

November 20, 2011

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

Your article has been sent.

Text size +

at Zesiger Sports Center, MIT

Division 1

200 Medley Relay - 1. Andover, 1:49.76; 2. Framingham, 1:54.31; 3. Acton-Boxboro, 1:54.43; 4. Chelmsford, 1:55.13; 5. Haverhill, 1:55.41; 6. Walpole, 1:56.21.

200 freestyle - 1. Ashlee Korsberg, Andover, 1:51.69; 2. Caitlin Klockner, Acton-Boxboro, 1:54.62; 3. Jennifer Day, Chelmsford, 1:56.18; 4. Soojin Kim, Andover, 1:56.24; 5. Alison Murtagh, Andover, 1:57.88; 6. Jessica Sauve, Walpole, 1:59.26.

200 IM - 1. Maggie D’Innocenzo, Andover, 2:02.53; 2. Caitlin Sheridan, Chelmsford, 2:04.46; 3. Alexa Korsberg, Andover, 2:10.45; 4. Jessica Crowley, Acton-Boxboro, 2:11.51; 5. Vivian Lee, Acton-Boxboro, 2:14.26; 6. Sarah Abreu, Braintree, 2:14.89.

50 freestyle - 1. Sarah Broderick, Haverhill, 23.85; 2. Scott DelRossi, Methuen, 23.93; 3. Nikita Kirik, Billerica, 24.59; 4. Mary Kate Cohen, Chelmsford, 24.72; 5. Virginia Burns, Brockton, 24.92; 6. Joshua Ray, Dracut, 24.98.

100 butterfly - 1. Rachel Moore, Andover, 54.27; 2. Lucy Chui, Acton-Boxboro, 58.83; 3. Jessica Murphy, Needham, 59.11; 4. Alexa Korsberg, Andover, 59.37; 5. Kathryn Santanellio, Needham, 1:00.62; 6. Irina Rojas, Newton North, 1:00.75.

100 freestyle - 1. Caitlin Sheridan, Chelmsford, 51.66; 2. Sarah Broderick, Haverhill, 51.81; 3. Caitlin Klockner, Acton-Boxboro, 53.56; 4. Sarah Hooper, Needham, 54.60; 5. Soojin Kim, Andover, 54.72; 6. Virginia Burns, Brockton, 54.88.

500 freestyle - 1. Ashlee Korsberg, Andover, 4:53.56; 2. Jennifer Day, Chelmsford, 5:08.72; 3. Alison Murtagh, Andover, 5:12.03; 4. Montanna Valler, Andover, 5.14.95; 5. Danielle Sauve, Walpole, 5.15.11; 6. Samantha Hall, Andover, 5.19.13.

200 free relay - 1. Chelmsford 1:38.19; 2. Andover 1:39.47; 3. Walpole 1:39.96; 4. Needham 1:40.36; 5. Acton-Boxboro, 1:42.10; 6. Dracut 1:43.20.

100 backstroke - 1. Rachel Moore, Andover, 54.58; 2. Carly Biron, Framingham, 58.80; 3. Maeve Awiszus, Andover, 59.01; 4. Lucy Chai, Acton-Boxboro, 59.96; 5. Becky Idman, Walpole, 1:00.87; 6. Anna Heywood, Chelmsford, 1:01.38.

100 breaststroke - 1. Maggie D’Innocenzo, Andover 1:03.72; 2. Mary Kate Cohen, Chelmsford 1:06.07; 3. Ariel Tian, Acton-Boxboro, 1:08.93; 4. Jessica Murphy, Needham 1:09.64; 5. Kathryn Sullivan, Andover, 1:09.71; 6. Kendra Ganley, Wellesley, 1:09.88.

Diving - 1. Deborah Daly, Andover, 479.80; 2. Maura Sticco-Ivins, Framingham, 451.65; 3. Hunter Hedenberg, Newton North, 431.63; 4. Leigh Freeman, Haverhill, 392; 5. Alyssa Seales, Framingham, 391.50; 6. Lindsay Mello, Durfee, 382.

400 Freestyle relay - 1. Andover, 3:28.77; 2. Chelmsford, 3:36.87; 3. Needham 3:39.61; 4. Acton-Boxboro, 3:40.58; 5. Walpole 3:40.79; 6. Haverhill, 3:41.54.

Team scores - 1. Andover 481; 2. Chelmsford 273; 3. Acton-Boxboro 247; 4. Needham 173; 5. Framingham 171; 6. Walpole 166.

Division 2

50 freestyle – 1. Olivia Decas, Bishop Stang, 24.50; 2. Kate Vanasse, Westwood, 24.62; 3. Brenna Melanson, Reading, 24.67; 4. Maddie McDonald, Westwood, 25.54; 5. Ellen Osborn, Belmont, 25.60; 6. Katherine Smith, Reading, 25.62.

100 backstroke – 1. Caitlin Schofield, Bishop Feehan, 59.52; 2. Brenna Melanson, Reading, 1:00.18; 3. Kaila Greene, Seekonk, 1:00.33; 4. Helen Smith, Mount Alvernia, 1:01.11; 5. MacKenzie Niness, Notre Dame (W), 1:01.31; 6. Abby Lake, Ursuline, 1:02.23.

100 breaststroke – 1. Taylor Ellis, Notre Dame (H), 1:05.29; 2. Andrea Gauvin, Bishop Stang, 1:08.12; 3. Elizabeth Rose, Bishop Stang, 1:08.39; 4. Kasey Lamb, Reading, 1:09.01; 5. Maddison Garber, Milford, 1:10.89; 6. Katie Johnson, Seekonk, 1:10.94.

100 butterfly – 1. Marisa Reidemeister, Bishop Feehan, 58.39; 2. Kaylie O’Connell, Stoneham, 58.90; 3. MacKenzie Niness, Notre Dame (W), 59.48; 4. Helen Smith, Mount Alvernia, 1:00.20; 5. Olivia Gallugi, Reading, 1:00.53; 6. Kaila Greene, Seekonk, 1:00.72.

100 freestyle – 1. Kate Vanasse, Westwood, 53.34; 2. Olivia Decas, Bishop Stang, 53.96; 3. Reilly O’Connell, Sandwich, 54.11; 4. Erin Daly, Reading, 54.86; 5. Alexa Bosley, Reading, 55.38; 6. Caitlin Callanan, Bishop Feehan, 55.68.

200 freestyle – 1. Kaylie O’Connell, Stoneham, 1:57.25; 2. Maddie Myers, Bishop Feehan, 1:57.28; 3. Erin Daly, Reading, 1:57.35; 4. Shannon Quirk, Wakefield, 1:58.94; 5. Reilly O’Connell, Sandwich, 1:59.11; 6. Taylor Darling, Notre Dame (H), 2:01.33.

200 individual medley – 1. Marisa Reidemeister, Bishop Feehan, 2:09.12; 2. Caroline Capece, Bishop Feehan, 2:13.97; 3. Elizabeth Rose, Bishop Stang, 2:13.98; 4. Amanda Adreani, Reading, 2:14.67; 5. Kasey Lamb, Reading, 2:15.00; 6. Michelle LaPierre, Bishop Feehan, 2:19.26.

200 freestyle relay – 1. Bishop Stang 1:42.09; 2. Reading 1:42.80; 3. Bishop Feehan 1:43.71; 4. Belmont 1:44.12; 5. Sandwich 1:46.96; 6. Milford 1:47.03.

200 medley relay – 1. Bishop Stang 1:50.84, 2. Bishop Feehan 1:52.79; 3. Reading 1:52.99; 4. Notre Dame (H) 1:55.19; 5. Westwood 1:55.25; 6. Seekonk 1:56.42.

400 freestyle relay – 1. Bishop Feehan 3:39.38; 2. Reading 3:42.30; 3. Westwood 3:47.14; 4. Notre Dame (H) 3:47.76; 5. Bishop Stang 3:51.98; 6. Sandwich 3:53.46.

500 freestyle – 1. Taylor Ellis, Notre Dame (H), 5:03.30; 2. Shannon Quirk, Wakefield, 5:10.10; 3. Maddie Myers, Bishop Feehan, 5:14.19; 4. Caroline Capece, Bishop Feehan, 5:19.02; 5. Taylor Darling, Notre Dame (H), 5:24.18; 6. Brie Campbell, Sandwich, 5:29.36.

1-meter diving – 1. Irina Chiulli, Westwood, 491.10; 2. Sarah Jaklitsch, Notre Dame (H), 381.60; 3. Demi Marathas, Ursuline, 371.25; 4. Abby Garrahan, Sandwich, 367.35; 5. Kelly Gilmore, Dedham, 344.40; 6. Caroline Gailius, Ursuline, 344.00.

Team scores - 1. Bishop Feehan 363.5; 2. Reading 319; 3. Bishop Stang 255.5; 4. Notre Dame (H) 193; 5. Westwood 170; 6. Sandwich 156.