RadioBDC Logo
Peaches | In the Valley Below Listen Live
THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING

Weekend school football schedule

October 21, 2011

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

Your article has been sent.

Text size +

FRIDAY

Division 1

BAY STATE - Walpole at Needham, 7; Norwood at Weymouth, 7; Natick at Braintree, 7; Milton at Framingham (at Bowditch Field), 7

BIG THREE - Durfee at Brockton, 7

CATHOLIC CONFERENCE - Malden Catholic at Catholic Memorial, 7

NONLEAGUE - Dartmouth at New Bedford, 7; Methuen at Andover, 7; Tewksbury at Lowell, 7; Chelmsford at Dracut, 7; Billerica at Haverhill, 7; Lawrence at Central Catholic, 7

Division 1A

CAL/NEC (DIVISION 1) - Peabody at Masconomet, 7; Revere at Lynn English, 7; Lynn Classical at North Andover, 7

OLD COLONY - Barnstable at Taunton, 7

NONLEAGUE - Boston Latin at Lincoln-Sudbury, 7; Acton-Boxboro at Concord-Carlisle, 7; Wayland at Westford, 7

Division 2

MIDDLESEX (LARGE) - Belmont at Reading, 7

PATRIOT (KEENAN) - North Quincy at Duxbury, 4:15; Silver Lake at Whitman-Hanson, 7

NONLEAGUE - Stoughton at Attleboro, 7; Canton at Franklin, 7; Oliver Ames at Mansfield, 7; King Philip at Foxboro, 7

Division 2A

ATLANTIC COAST - Falmouth at Sandwich, 7; Nauset at Marshfield, 7

CAL/NEC (DIVISION 2) - Swampscott at Salem, 7; Marblehead at Gloucester, 7; Beverly at Danvers, 7

MIDDLESEX (SMALL) - Wilmington at Stoneham, 6:30; Watertown vs. Melrose at Woburn, 7; Burlington at Wakefield, 7

NONLEAGUE - Cranston West (R.I.) at Dennis-Yarmouth, 6:30; Plymouth South at Bourne, 7

Division 3

DUAL COUNTY (SMALL) - Weston at Bedford, 6:30

PATRIOT (FISHER) - Hanover at Scituate, 7; Quincy at Pembroke, 7

TRI-VALLEY (LARGE) - Holliston at Hopkinton, 7; Medway at Westwood, 7

NONLEAGUE - Martha’s Vineyard at Case, 6; Medfield at Norton, 7; Randolph at Hull, 7; Minuteman at Ware, 7

Division 3A

CAL/NEC (DIVISION 3) - Saugus at Newburyport, 7; Triton at Amesbury, 7

CAL/NEC (DIVISION 4) - Lynnfield at Ipswich, 7; Georgetown at North Reading, 7; Hamilton-Wenham at Manchester Essex, 7

EASTERN ATHLETIC - Bishop Feehan at Bishop Stang, 7

SOUTH COAST - Fairhaven at Old Rochester, 7; Apponequet at Greater New Bedford, 7

NONLEAGUE - Somerset Berkley at Seekonk, 7; Dighton-Rehoboth at Coyle & Cassidy, 7

Division 4

CATHOLIC CENTRAL (LARGE) - Archbishop Williams at Bishop Fenwick, 7

SOUTH SHORE - Norwell at East Bridgewater, 6; Abington at Rockland, 7; Mashpee at Carver, 7

TRI-VALLEY (SMALL) - Bellingham at Ashland, 7; Millis at Dover-Sherborn, 7

Division 4A

CATHOLIC CENTRAL (SMALL) - Trinity Catholic at Marian, 7; St. Clement at Cathedral, 7

COMMONWEALTH (SMALL) - North Shore at Mystic Valley, 7

MAYFLOWER (LARGE) - Bristol-Plymouth at Diman, 7

NONLEAGUE - Dorchester at Boston English, 3:30; Madison Park vs. Brighton at White Stadium, 3; West Roxbury at O’Bryant, 3:30; Latin Academy at East Boston, 6; South Boston vs. Burke at White Stadium, 6:30

NEPSAC

EVERGREEN - Pingree at New Hampton, 7

ISL - Groton vs. BB&N at Bentley University, 6:15

SATURDAY

Division 1

BAY STATE - Wellesley at Newton North, 7

NONLEAGUE - Dedham at Brookline, 10 a.m.; Somerville at St. John’s Prep, 1; BC High at Everett, 1:30; Bridgewater-Raynham at Xaverian, 2

Division 1A

DUAL COUNTY (LARGE) - Waltham at Newton South, 1

GREATER BOSTON - Cambridge at Malden, 1:30

Division 2

MIDDLESEX (LARGE) - Arlington at Lexington, 1:30

NONLEAGUE - Hingham at Middleboro, 1; North Attleboro at Sharon, 2

Division 3A

CAL/NEC (DIVISION 3) - Winthrop at Pentucket, 10 a.m.

Division 4

CATHOLIC CENTRAL (LARGE) - Arlington Catholic at Austin Prep, 1; St. Mary’s at Cardinal Spellman, 6

COMMONWEALTH (LARGE) - Greater Lawrence at Shawsheen, 2; Lynn Tech at Northeast, 10:30 a.m.

NONLEAGUE - Harwich at Cape Cod Tech, 1; Chelsea at Whittier, 10:30 a.m.

Division 4A

CATHOLIC CENTRAL (SMALL) - Pope John Paul II at Matignon, 2

MAYFLOWER (LARGE) - Blue Hills at Bishop Connolly, noon; Southeastern at Tri-County, 1

NONLEAGUE - Charlestown at Pope John, 1; Greater Lowell at Lowell Catholic, 1:30

Division 5

MAYFLOWER (SMALL) - South Shore at Holbrook, 11 a.m.; Nantucket at Upper Cape, 1; West Bridgewater at Old Colony, 7

NEPSAC

EVERGREEN - Kents Hill at Portsmouth Abbey, Hyde (Maine) at Hebron (Maine), Dexter at Hyde (Maine), Holderness at Tilton, Hyde (Conn.) at Hebron (Maine), Proctor at Vermont Academy.

ISL - Lawrence Academy at Thayer, 1; Brooks at Belmont Hill, 2; Milton Academy at Rivers, 2:15; Middlesex at St. Sebastian’s, 2:15; Roxbury Latin at Nobles, 2:30; St. George’s at St. Paul’s, 3:15; St. Mark’s at Governor’s Academy, 3:30