All-State cross-country results

at Gardner

BOYS

DIVISION 1

Advertisement - Continue Reading Below

 Individuals — 1. Gabe Montague, Newton North, 14:27; 2. Owen Gonser, King Philip, 14:37; 3. Joshua Kerber, Lincoln-Sudbury, 14:43; 4. Mike Schlichting, Newton North, 14:45; 5. Thomas D’Anieri, Wellesley, 14:45; 6. Ryan Stender, Amherst-Pelham, 14:47; 7. Johnny Abraham, Lowell, 14:48; 8. Quinn Cooney, Chelmsford, 14:53; 9. Lucas Taxter, Xaverian Brothers, 14:55; 10. Samuel Conway, Minnechaug, 14:55; 11. PJ Garmon, Billerica, 14:57; 12. Dan Romano, Mansfield, 14:58; 13. Sam Stubbs, Cambridge, 15:00; 14. Connor Murphy, St. John’s (S), 15:02; 15. Mike Duggan, Mansfield, 15:02; 16. Liam Garvey, West Springfield, 15:04; 17. Drew Fossa, Peabody, 15:05; 18. Harry Maloy, St. John’s (S), 15:06; 19. Peter Monahan, St. John’s (S), 15:06; 20. Benjamin Jacobson, Lexington, 15:07.

 Team scores — 1. Mansfield 105; 2. Lowell 134; 3. Peabody 166; 4. St. John’s (S), 188; 5. Shrewsbury 194; 6. Lincoln-Sudbury 209; 7. Lexington 218; 8. Cambridge 218; 9. Chelmsford 220; 10. Nashoba 232.

DIVISION 2

 Individuals — 1. Nick Carleo, Newburyport, 14:15; 2. Paul Hogan, Burlington, 14:21; 3. Christian Stafford, Pembroke, 14:32; 4. Ty Enos, Dighton-Rehoboth, 14:36; 5. Michael Wyman, Old Rochester, 14:42; 6. John Valeri, Pembroke, 14:43; 7. Matthew Mahoney, Swampscott, 14:51; 8. Tucker McNinch, Lenox, 15:00; 9. Sam Bradford, Bedford, 15:01; 10. Travis Ciempa, Hoosac Valley, 15:03; 11. Austin Scola, Medfield, 15:04; 12. Paul Maurais, Hopedale, 15:05; 13. Everest Crawford, Gloucester, 15:08; 14. Jamison Koeman, Whitinsville, 15:09; 15. Sean Robertson, Medfield, 15:11; 16. AJ Ernst, Marblehead, 15:12; 17. Christian Gentile, Melrose, 15:17; 18. Aaron Lucci, Wakefield, 15:18; 19. Lucas Tocher, Pembroke, 15:21; 20. Price Day, Bromfield School, 15:25.

 Team scores — 1. Pembroke 49; 2. Hopedale 104; 3. Medfield 138; 4. Marblehead 152; 5. Tewksbury 168; 6. Hamilton-Wenham 184; 7. Newburyport 214; 8. Coyle & Cassidy 265; 9. Manchester Essex 276; 10. Mt. Greylock 286.

GIRLS

DIVISION 1

 Individuals — 1. Kaley Richards, Lowell, 16:54; 2. Sydney Clary, Lincoln-Sudbury, 17:12; 3. Margie Cullen, Needham, 17:26; 4. Emily Bryson, North Quincy, 17:29; 5. Sarah Armstrong, Needham, 17:36; 6. Rylee Gillen, Nashoba, 17:40; 7. Anna Pearsons, Silver Lake, 17:41; 8. Shelby Aarden, Hopkinton, 17:41; 9. Ariel Keklak, Lincoln-Sudbury, 17:41; 10. Jackie Cutillo, Bishop Feehan, 17:44; 11. Anna Kaplan, Amherst-Pelham, 17:45; 12. Jordan Callahan, Plymouth North, 17:46; 13. Nicole Demars, Beverly, 17:48; 14. Kacie Higgins, Weymouth, 17:54; 15. Juleanna Schultz, Shepherd Hill, 17:55; 16. Alexandra Richards, Lowell, 17:55; 17. Kaleigh Hughes, Needham, 17:56; 18. Kate Svensen, Bishop Feehan, 17:57; 19. Kate Gobi, Wachusett, 17:59:20; 20. Taylor Kennedy, Notre Dame (H), 17:59.

 Team scores — 1. Needham 83; 2. Lincoln-Sudbury 109; 3. Bishop Feehan 126; 4. Lowell 165; 5. Hopkinton 175; 6. Amherst-Pelham 202; 7. Weymouth 224; 8. Peabody 234; 9. Lexington 247; 10. Beverly 260.

DIVISION 2

 Individuals — 1. Olivia Lantz, Manchester Essex, 16:56; 2. Catalina Dominick, Danvers, 16:59; 3. Jessie Cardin, Sutton, 17:10; 4. Erin Dietz, Bedford, 17:15; 5. Emily Kaegi, Mount Greylock, 17:22; 6. Makenzie Cyr, Douglas, 17:31; 7. Jeanine Zheng, Hamilton-Wenham, 17:39; 8. Coralea Geraniotis, Nauset, 17:48; 9. Nicole Maclellan, Bedford, 17:50; 10. Lily Roberts, Marblehead, 17:52; 11. Janaya Randall, Marblehead, 17:56; 12. Nicole Roberts, North Reading, 17:57; 13. Ryleigh Levensailor, Ayer Shirley, 17:58; 14. Sarah Tully, Wayland, 17:58; 15. Michelle Alessandro, Dover-Sherborn, 17:59; 16. Olivia Horgan, Hamilton-Wenham, 18:01; 17. Alison Wyman, West Bridgewater, 18:02; 18. Jaylan Fraser-Mines, Tyngsboro, 18:05; 19. Read Allen, Weston, 18:06; 20. Kathryn Wright, Monson, 18:07.

 Team scores — 1. Hamilton-Wenham 56; 2. Manchester Essex 115; 3. Tyngsboro 135; 4. Marblehead 147; 5. Dover-Sherborn 189; 6. Weston 224; 7. Ursuline 234; 8. Wakefield 239; 9. Parker Charter 256; 10. Mount Greylock 287.