THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING
< Back to front page Text size +

Complete results from Div. 3 track champsionships

Posted by dinouye  May 26, 2012 08:10 PM

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

MIAA Division 3 Championships at Pembroke

The Hingham High boys breezed to victory at Saturday's MIAA Division 3 track and field championships, while the Hingham girls finished second to Bishop Feehan. See related story.

BOYS

100 – 1. Kris Horn, Pembroke, 10.82; 2. Hector Payano, Greater Lawrence, 11.00; 3. Andrew Couture, Dighton-Rehobeth, 11.13; 4. Nolan Raimo, Marblehead, 11.19; 5. Kevin Persons, Melrose, 11.27; 6. Tyler Randolph, Apponequet, 11.28.

200 – 1. Andrew Bolze, Hingham, 22.02; 2. Hector Payano, Greater Lawrence, 22.17; 3. Jacquaar Weeden, Dighton-Rehobeth, 22.34; 4. Kevin Persons, Melrose, 22.38; 5. Matt Hill, Tirton, 22.76; 6. Josh Beloff, Marblehead, 22.81.

400 – 1. Matt Taylor, Bishop Feehan, 50.15; 2. Brett Rassinari, Wakefield, 50.16; 3. Kiivone Howard, Foxboro, 50.61; 4. (tie) Obi Nwankwo, Canton and Cameron Huber, Canton, 51.09; 6. Declan McClung, Swampscott, 51.37.

800 – 1. Joe Vercollone, Pembroke, 1:56.57; 2. Sean Nee, Dennis-Yarmouth, 1:59.35; 3. William Stafford, Pembroke, 1:59.41; 4. Matt Maussamih, Diman Regional, 1:59.48; 5. Ty Enos, Dighton-Rehobeth, 2:00.60; 6. Greg Lyons, Medfield, 2:.00.62.

Mile – 1. David Taranto, Burlington, 4:24.00; 2. Christian Stafford, Pembroke, 4:25.95; 3. Rich Moschella, Bishop Feehan, 4:27.83; 4. Ian Robertson, Medfield, 4:29.23; 5. Mike McConville, Hingham, 4:31.32; 6. Nick Neilson, Hingham, 4:33.39.

mconv.jpg2-mile – 1. Wesley Gallagher, Pembroke, (middle, No. 1) 9:27.02; 2. Mike McConville, Hingham, (in red)9:31.72; 3. Peter Hale, Swampscott, 9:32.29; 4. Paul Hogan, Burlington, 9:37.15; 5. John Baleri, Pembroke, 9:38.82; 6. Michael Wood, Bishop Feehan, 9:46.53.

110 hurdles – 1. Dylan DeMoranville, Apponequet, 14.84; 2. Andrew Krauss, Hollistor, 15.09; 3. Dan Coulter, Bishop Feehan, 15.12; 4. Will Harlow, Hingham, 15.56; 5. Thomas Caroll, Somerset-Berkeley, 15.66; 6. Ian Pratt, Bishop Stang, 15.73.

400 hurdles – 1. Billy Ward, Bishop Feehan, 55.46; 2. Matthew Nardiello, Swampscott, 58.29; 3. Zach Blum, Westwood, 58.72; 4. Jeff Miller, Dighton-Rehobeth, 59.35; 5. Bradley Doyle, Duxbury, 59.49; 6. Evan Berry, Medfield, 59.86.

4x100 – 1. Hingham, 44.41; 2. Randolph, 44.72; 3. Milton, 44.79; 4. Holliston, 44.91; 5. Triton, 44.97; 6. Westwood, 45.39.

4x400 – 1. Hingham, 3:26.12; 2. Milton, 3:31.94; 3. Bishop Feehan, 3:32.02; 4. Dighton-Rehoboth, 3:32.44; 5. Canton, 3:35.26; 6. Wakefield, 3:36.00.

4x800 – 1. Pembroke, 8:06.01; 2. Nauset, 8:07.93; 3. Hingham, 8:17.67; 4. Burlington, 8:18.37; 5. Medfield, 8:23.67; 6. Bishop Feehan, 8:26.24.

High jump – 1. Chris McDowell, Hingham, 6-04; 2. (tie) Chawinski Milcent, Milton and Jeffrey Corkum, Hopkinton 6-02; 4. Zach Blum, Westwood, 6-00; 5. (tie) Bradley Boyle, Duxbury, Adam Bonfilio, Burlington, Doug Downey, Bishop Feehan, 5-10.

Pole vault – 1. (tie) Tyler Colbert, Triton, Austin Stevens, Triton, Tom Funk, Pentucket, 10-06; 4. (tie) Nick Ng, Wayland, Pat McGondel, Wilmington, 10-00. 6. Brandon Duford, Triton, 10-00.

Bolze.jpgLong jump – 1. Kris Horn, Pembroke, 23-11; 2. Olisa Obiefuna, Saugus, 23-00; 3. Andrew Bolze, Hingham (at right), 22-11 ½; 4. Ryan Webster, Hopkinton, 21-01 ¾; 6. Chris McDowell, Hingham, 20-06.

Triple jump – 1. Kris Horn, Pembroke, 46-00. 2. Olisa Obiefuna, Saugus, 44-08; 3. Evandro DaCosta, Randolph, 44-06; 5. Tyler Malone, Stoneham, 42-06; 6. Takunda Muzembe, Burlington, 42-04.

Shot put – 1. Brian Sullivan, Hingham, 51-01; 2. Eli Jennings, Wilmington, 50-03; 3. Robert Semour, Swampscott, 48-02; 4. Nico Blasé, Burlington, 46-07; 5. Tim McMackin, Bishop Feehan, 46-06; 6. Cameron Chisholm, Holliston, 46-06.

Discus – 1. Brian Sullivan, Hingham, 155-09; 2. Joseph Manson, Danvers, 150-10; 3. Eli Jennings, Wilmington, 148-08; 4. Alex Mandagouras, Triton, 144-00; 5. Tim McMackin, Bishop Feehan, 141-01; 6. Danny Plunkett, Marblehead, 140-00.

Javelin – 1. Ryan Clay, Triton, 176-01; 2. Curtis Shoyer, Hingham, 171-00; 3. Jake Moran, Pembroke, 163-09; 4. Dave Coscia, Stoneham, 157-04; 5. Robert Croce, Melrose, 156-11; 6. Nick Hoffman-Klaucke, Nauset, 156-08.

Team scores – 1. Hingham 106; 2. Pembroke 84; 3. Bishop Feehan 61; 4. Triton 49 1/3; 5. Burlington 32; 6. Dighton-Rehoboth 27; 7. Swampscott 26; 8. Milton 23; 9. Wilmington 21; 10. Holliston 21.

GIRLS

100 – 1. Jessica Scott, Hopkinton, 12.45; 2. Patty Malone, Wakefield, 12.74; 3. Andriana Higgins, Milton, 12.79; 4. Molly Clark, Hingham, 13.03; 5. Kelsey Ferris, Triton, 13.08; 6. Kayla Ralston, Dennis-Yarmouth, 13.19.

200 – 1. Andrea Marcotte, Foxboro, 25.87; 2. Bionca St. Fleur, Melrose, 25.93; 3. Kylie Lorenzen, Holliston, 25.98; 4. Claire O’Donnell, Plymouth North, 26.03; 5. Aliyah Alley, Wareham, 26.22; 6. Victoria Tondre, Canton, 26.55.

400 – 1. Sierra Irvin, Hingham, 59.50; 2. Olivia Downey, Melrose, 59.82; 3. Julia Murphy, Bishop Feehan, 60.08; 4. Caroline Leonard, Hingham, 60.44; 5. Molly Corwell, Nauset, 60.52; 6. Morgan Silveira, Bishop Feehan, 60.63.

800 – 1. Taylor Worthy, Medfield, 2:18.56; 2. Liz Holmes, Foxboro, 2:19.02; 3. Chelsea Savage, Pembroke, 2:20.31; 3. Chelsea Savage, Pembroke, 2:20.31; 4. Brynna Harum, Bishop Feehan, 2:21.06; 5. Paige Ferrucci, Marblehead, 2:23.08; 6. Kelly Hartsough, Wilmington, 2:23.61.

Mile – 1. Liz Holmes, Foxboro, 5:03.00; 2. Katie Powell, Bishop Feehan, 5:10.30; 3. Melissa Lodge, Hopkinton, 5:13.73; 4. Molly Pierce, Wayland, 5:14.46; 5. Catalina Dominick, Danvers, 5:15.46; 6. Haley Sykes, Foxboro, 5:15.83.

2-mile – 1. Abby McNulty, Bishop Feehan, 11:09.49; 2. Jordan O’Dea, Dennis-Yarmouth, 11:15.37; 3. Shelby Aarden, Hopkinton, 11:27.91; 4. Janaya Randall, Marblhead, 11:40.59; 5. Erin Svensen, Bishop Feehan, 11:51.27; 6. Claudia Tishler, Medfield, 11:55.89.

BAF27DIV3TRACK1.jpg100 hurdles – 1. Meghan Patrolia, Hingham (left), 14.79; 2. Molly Dempsey, Milton, 15.38; 3. Annalisa Debari, Melrose, 15.46; 4. Liz Ralph, Westwood, 16.26; 5. Maddie Benson, Bishop Feehan, 16.31; 6. Mellyn Codtello, Canton, 16.32.

400 hurdles – 1. Molly Dempsey, Milton, 65.54; 2. Ally Luongo, Bishop Feehan, 66.42; 3. Kelse Lazaro, Somerset-Berkeley, 66.54; 4. Jenny Leyton, Nauset, 66.87; 5. Katherine Tamulionis, Foxboro, 67.65; 6. Caroline Leung, Pembroke, 68.01.

4x100 – 1. Hingham, 50.38; 2. Hopkinton, 51.15; 3. Dennis Yarmouth, 51.56; 4. Bishop Feehan, 51.66; 5. Plymouth North, 51.92; 6. Melrose, 52.02.

4x400 – 1. Triton, 4:02.45; 2. Bishop Feehan, 4:06.79; 3. Hingham, 4:06.95; 4. Pembroke, 4:09.38; 5.Medfield, 4:09.81; 6. Holliston, 4:12.51.

4x800 – 1. Bishop Feehan, 9:53.53; 2. Hingham, 9:44.31; 3. Hopkinton, 9:44.31; 4. Pembroke, 9:58.19; 5. Foxboro, 10:03.49; 6. Medfield, 10:15.97.

High jump – 1. Kylie Lorenzen, Holliston, 5-04; 2 (tie) Kerstin Darsney, Triton, Rachel Morison, Westwood, Phoebe Fitzgibbon, Westwood, Lily Cummings, Marblehead, 5-02; 6. Madeline Oro, 5-00.

Pole vault – 1. Hallie Cramer, Wayland, 9-00; 2. Carolyn Jones, Wayland, 8-06; 3 (tie) Lauren Batterton, Triton, Ali Attenasio, Pentucket, 8-00; 5. Sarah Muolo, Stoneham, 7-06.

Long jump – 1. Victoria Tondre, Canton, 17-08; 2. Casey Landry, Burlington, 17-06; 3. Kayla Ralston, Dennis-Yarmouth, 17-5; 4. Bionca St. Fleur, Melrose, 16-09 ½; 5. (tie) Nancy Do, Swampscott, Meghan Patrolia, Hingham, 16-08.

Triple jump – 1. Casey Landry, Burlington, 36-00; 2. Victoria Tondre, Canton, 35-09æ; 3. Jane Freda, Hingham, 35-08; 4. Hailey Irwin, Swampscott, 35-04; 5. Kerstin Darsney, Triton, 35-04; 6. Brooke Martyniak, Foxboro, 35-02.

Shot put – 1. Elizabeth Bray, Wakefield, 41-05; 2. Adrienne Thornton, O’Bryant, 38-08; 3. Taylor Smith, Burlington, 36-00; 4. Lindsay Mannings, Hopkinton, 35-09; 5. Jessica Gratzer, Pembroke, 35-02; 6. Jess Duffy, Wakefield, 34-05.

Discus – 1. Adrienne Thornton O’Bryant, 132-09; 2. Melinda Wilson, Swampscott, 120-05; 3. Taylor Smith, Burlington, 111-09; 4. Eliza Bowes, Dennis Yarmouth, 105-04; 5. Kiana Daley, O’Bryant, 103-04; 6. Bridget Rollins, Wakefield, 98-02.

Javelin – 1. Kelly Roland, Marblehead, 110-07; 2. Bridget Rollins, Wakefield, 110-01; 3. Keleigh Grinham, Middleboro, 109-06; 4. Danielle McFadries, Burlington, 109-05; 5. Rebecca Ellis, Burlington, 109-00; 6. Stephanie McFadries, Burlington, 108-01.

Team scores – 1. Bishop Feehan 75; 2. Hingham 66; 3. Foxboro 46; 4. Burlington 44; 5. Hopkinton 41, 6. Melrose 34; 7. Wakefield 32; 8. Triton 32; 9. Dennis-Yarmouth, 31.5; 10. Wayland, 25.

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article