THIS STORY HAS BEEN FORMATTED FOR EASY PRINTING
< Back to front page Text size +

Marblehead town election draws fewer voters than usual

Posted by Terri Ogan  May 14, 2013 10:00 AM

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article

Turnout was low in Marblehead Monday as fewer voters than usual came out to vote in the annual town election, which featured a number of uncontested races.

A mere 2,470 ballots were cast, resulting in a 14.2 percent turnout, according to Jill Lewis in the Town Clerk's office. Typically, Lewis said, about 20 percent of the town's residents participate in the town election.

"It's really hard to predict," Lewis said. "A lot of it has to do with contested races...with the School Committee not being the race it started out being. You never know."

As of March there were five people including yesterday's winners vying for spots on the School Committee.

But Jennifer Williams, Eyal Oren and incumbent Jonathan Lederman withdrew from the race for personal reasons, leaving incumbent Kathleen Leonardson and Meredith Tedford to fill the two spots on the committee.

Other races that were uncontested included that of Moderator, Town Clerk, Assessor, Cemetery Commission, Board of Health, Planning Board for a three-year term, Recreation and Park Commission, School Committee and Water and Sewer Commission.

See below for the full list of winners in the 2013 Marblehead town election:

Board of Selectmen:
Jackie Belf-Becker-1,682
Harry C. Christensen, Jr.-1,604
Judith Jacobi-1,786
Bret T. Murray-1,520
James E. Nye-1,775


Moderator:
Gary A. Spiess-1,936

Town Clerk:
Robin A. Michaud-1,926

Assessor:
William J. Willis-1,786

Cemetery Commission:
Richard F. Coletti-1,728

Board of Health:
Helaine R. Hazelett-1,742

Abbot Public Library Trustees:
Maura Phelan Murnane-1,190
Phil Sweeney-1,200

Municipal Light Commissioner:
Walter E. Homan-1,309
Michael A. Hull-1,090

Planning Board:3-year term
Edward O. Nilsson-1,651

Planning Board: 2-year unexpired term
Paul B.  Elser-822

Housing Authority:
Virginia S. Healy Kenney-1,367

Recreation and Park Commission:
Linda A. Rice Collins-1,566
Robert F. Jackson-1,536
Derek Y. Norcross-1,557
Charles Edward Osborne Jr.-1,542
Gerald P. Tucker Jr.-1,525

School Committee:
Meredith M. Tedford-1,693
Kathleen E. Leonardson- 1,501

Water and Sewer Commission:
Wilbur E. Basset-1,702
F. Carlton Siegel-1,688

E-mail this article

Invalid E-mail address
Invalid E-mail address

Sending your article