South: Players of the Week, Top 10 football teams, and Game to Watch

High 5

Babila Fonkem
, Abington: The senior back racked up 143 all-purpose yards and two touchdowns and picked off a pair of passes as the Green Wave remained unbeaten with a 40-21 win over Carver.

Sean McCarthy
, Duxbury: The Dragons registered their 32d straight win, holding off host Pembroke, 14-6, behind a 28-yard touchdown pass and a 40-yard run from quarterback McCarthy.

Kylan Philbert-Richardson
, Archbishop Williams: The junior running back ran for 257 yards, scoring two touchdowns with 35 carries in a 20-8 defeat of Madison Park.

Mike Redding
, Mansfield: Thanks to three touchdown passes from Kyle Wisnieski, covering 27-, 16-, and 47 yards, the Hornets’ coach earned his 200th career win in a 34-14 victory over Canton. Redding is 200-62-3 since 1988.

Advertisement

Tim Wood/Joe Spaziani
, Hingham: Wood, a senior back, rushed for 200 yards and three touchdowns while Spaziani, a junior QB, threw three TD passes as the Harbormen remained unbeaten with a 49-21 win over Silver Lake.

Doncaster’s Top 10 Teams

1. Duxbury (6-0); beat Pembroke, 14-6

2. Walpole (6-0); beat Wellesley, 49-0

3. Abington (6-0); beat Carver, 40-21

4. Stoughton (6-0); beat North Attleborough, 12-7

5. Hingham (5-1); beat Silver Lake, 49-21

6. Oliver Ames (5-1); beat Taunton, 22-21

7. Wareham (5-1); beat Old Rochester, 12-7

8. Weymouth (5-1); lost to Natick, 42-23

9. Brockton (3-3); lost to Pinkerton, 20-14

10. Bridgewater-Raynham (3-3); lost to La Salle, 41-24

Game of the Week

Mashpee at Abington, Friday

The Green Wave is undefeated, but 4-2 Mashpee (3-0 South Shore) is also unbeaten in league play and freshman DeShaun Dias returned a punt 52 yards for a score against Norwell on Friday.

Week 7 Slate

(All games at 7 unless noted otherwise)

Friday

Bishop Connolly/Westport at Blue Hills, 3:30; Middleborough at Silver Lake, 3:45; Dighton-Rehoboth at Old Rochester, 4; Greater New Bedford RVT at Apponequet, 4; Rockland at Cohasset, 6; Arlington Catholic at Cardinal Spellman; Bishop Stang at Wareham; Braintree at Natick; Brockton at Durfee; Brookline at Dedham; Duxbury at Quincy; Hanover at Pembroke; King Philip at Mansfield; Marshfield at Nauset Regional; Mashpee at Abington; Milton at Framingham; Needham at Walpole; North Quincy at Scituate; Norwell at Hull; Oliver Ames at Foxborough; Randolph at Plymouth South; Tri-Country RVT at Southeastern RVT; Westwood at Medway; Xaverian at Bridgewater-Raynham

Advertisement

Saturday

South Shore Vo-Tech at Holbrook/Avon, 11; Austin Prep at Archbishop Williams, 1; Stoughton at Sharon, 1; Carver at East Bridgewater, 2; Noble & Greenough at Roxbury Latin, 2; Old Colony RVT at West Bridgewater, 2; Whitman-Hanson at Hingham, 2; Thayer Academy at Lawrence Academy, 2:30; Rivers at Milton Academy; Weymouth at Norwood

Jump To Comments
Close

Get the latest breaking news sent directly to your phone. Download our free app.